Príbuzní celiatikov potrebujú vyšetrenie, aj keď nemajú príznaky. 9 z 10 chorých uniká diagnóze

TASR, SITA, 17. mája 2023 o 04:16

Prvostupňoví príbuzní celiatikov by sa mali dať na ochorenie vyšetriť aj v prípade, že nepozorujú žiadne klinické príznaky. Pripomína to Slovenská gastroenterologická spoločnosť. Upozorňuje, že neskorá diagnostika môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, napríklad až k rakovine hrubého čreva alebo k neplodnosti.

Celoživotná bezlepková diéta je nutná.

Foto: Shutterstock.com

Ochorenie sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku a v prípade neskorej diagnostiky môže viesť k pokročilým až nezvratným poškodeniam. Slovensko eviduje viac ako 32 tisíc celiatikov, toto číslo však môže byť v skutočnosti oveľa vyššie. Odhaduje sa, že deväť z desiatich celiatikov nie je diagnostikovaných. Pri príležitosti včerajšieho Svetového dňa celiakie na to upozornila Slovenská gastroenterologická spoločnosť.

„Najčastejším podnetom na pátranie po celiakii sú hnačky a úbytok telesnej hmotnosti. Tieto prejavy má však len malá skupina celiatikov. Častejším signálom celiakie býva napríklad málokrvnosť, jednými z prvých prejavov môžu byť aj osteoporóza, kožné zmeny podobajúce sa na herpes či depresia,” vysvetlila gastroenterologička Božena Pekárková.

Upozornila, že na celiakiu treba myslieť aj v súvislosti s inými autoimunitnými ochoreniami, ako sú zápal štítnej žľazy alebo cukrovka. Skrývať sa podľa nej môže aj za poškodením pečene, niektorými neurologickými ťažkosťami a môže byť tiež príčinou neplodnosti. „Treba však súčasne mať na pamäti, že nie každá neznášanlivosť lepku je celiakia, preto sa netreba spoliehať na komerčné testy, diagnózu by mal stanoviť odborník,” skonštatovala.

Lepok zo stravy nevynechať predčasne

Pri podozrení na celiakiu Božena Pekárková neodporúča vynechať lepok zo stravy. „Takto by rozhodne nemal začať nikto. Bezdôvodným dodržiavaním bezlepkovej diéty sa vytrácajú všetky diagnostické možnosti. Vyšetrenia urobené počas dodržiavania bezlepkovej diéty môžu byť totiž falošne negatívne,” uviedla.

Celiakia je autoimunitné celoživotné ochorenie s permanentnou neznášanlivosťou lepku. Túto bielkovinu obsahuje povrchová časť obilných zŕn pšenice, raže, jačmeňa a ovsa. Procesy v jednotlivých orgánoch môžu prebiehať celé roky potichu. „Mimoriadne dôležité je poznať nenápadné prejavy celiakie a všímať si ich na sebe, ale aj na svojich blízkych,“ vysvetľuje gastroenterologička.

„Je dôležité, aby boli o celiakii dostatočne informovaní aj pedagógovia a aby tak mohli podporiť deti s touto diagnózou. Väčšie povedomie verejnosti o tomto probléme napokon môže viesť k včasnej diagnostike pacienta a včas diagnostikovaný celiatik, dodržiavajúci bezlepkovú diétu, je v podstate zdravý človek, ktorý sa môže plne zaradiť do bežného života,“ uzavrela Božena Pekárková.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa