Pozor na falošné legá aj kabelky Hello Kitty

SITA, 29. júla 2019 o 05:41

Vyše 1 300 falzifikátov značkových detských hračiek objavili colníci v skladoch na Starej Vajnorskej v Bratislave. Môžu byť zdraviu škodlivé, pretože sa na ich výrobu používajú nekvalitné materiály alebo ich lacné náhrady.

Falošných hračiek bolo vyše 1300.

Foto: SITA

Colníci zaistili 1 258 kusov stavebníc značky Lego a 53 kabeliek obľúbenej detskej značky Hello Kitty. Ako informovala hovorkyňa Colného úradu Bratislava Drahomíra Adamčíková, finančný únik predstavuje takmer 15-tisíc eur.

Vo veci prebieha ďalšie konanie podľa zákona o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi. Zaistený tovar skončí s najväčšou pravdepodobnosťou v spaľovni a predávajúcemu hrozí pokuta až do 67-tisíc eur, prípadne trestné stíhanie.

Colný úrad upozorňuje, že výrobky nie sú spoľahlivo testované a neprechádzajú žiadnou kontrolou. Spotrebitelia by mali mať na pamäti aj to, že touto kúpou podporujú organizovaný zločin, kriminalitu, šedú ekonomiku, detskú prácu, nezamestnanosť aj terorizmus.

Ako upozornila Drahomíra Adamčíková, výrobcovia napodobením vymýšľajú rôzne triky, no sú isté znaky, ako rozpoznať originál od falzifikátu. V prvom rade je to miesto predaja. Napríklad tržnice, čínske e-shopy i menšie kamenné prevádzky nie sú vo väčšine prípadov zárukou predaja kvalitného tovaru známych značiek.

Napodobeniny sú z nekvalitných materiálov, neprešli žiadnou kontrolou.

Foto: SITA

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >