Nepretržitý kontakt koža na kožu bezprostredne po narodení dieťaťa v mnohých pôrodniciach nepovažujú za dôležitý.
Foto: shutterstock.comAko je to možné? Podľa predsedníčky Mamily MUDr. Lucie Kantorovej je rozdiel v otázkach, na ktoré odpovedali matky v projekte Sprievodca pôrodnicami. Tie neboli dostatočne špecifické, aby dokázali verne ukázať skutočnú situáciu.
„Rebríček pôrodníc neposkytuje odpoveď na otázku, aké percento detí bolo v kontakte koža na kožu s matkou počas pobytu na pôrodnej sále, aspoň hodinu, čo sú kritériá Svetovej zdravotníckej organizácie a UNICEF,“ uviedla.
Ako ďalej vysvetlila, je tiež rozdiel, či bábätko bolo v kontakte koža na kožu alebo či bolo vedľa postele matky v postieľke alebo či bolo v náručí matky v zavinovačke. „To, ako prebehne prvá hodina po pôrode má natoľko zásadný vplyv na tvorbu mlieka a dojčenie, že pred rokom na túto tému UNICEF vydal samostatný dokument,“ zdôraznila Lucia Kantorová.
Rebríček pôrodníc, ktorý minulý týždeň hodnotil jednotlivé zariadenie, podľa Mamily len malým počtom pomerne nešpecifických otázok hodnotil podporu dojčenia v nemocniciach. Ženy tam pritom strávia približne 4 - 5 dní, čo však počet otázok neodráža.
Podľa Tomáša Szalay, výkonného riaditeľa Health Policy Institute sa Sprievodca pôrodnicami snaží prinášať čo najrelevantnejšie informácie. Pôrodnice hodnotí z pohľadu matiek aj expertov. Zohľadnením oboch rebríčkov potom vznikne celkové poradie najlepších pôrodníc.
„V expertnom hodnotení sa pýtame na bonding pomerne exaktne, či je umožnený, na pôrodnej sále, po vaginálnom pôrode, po cisárskom reze... Čo nevieme skontrolovať, sú odpovede pôrodníc a realita. Ale viem si predstaviť, že by sme podrobnejšie otázky zaradili aj do zoznamu, ktorý vypĺňajú mamičky,“ povedal.
Chýbajúci bonding a mylné rady o dojčení
Mamila a Ženské kruhy monitorujú situáciu ohľade podpory dojčenia a kontaktu koža na kožu vo vlastnom prieskume od roku 2010. Matky odpovedajú na 26 otázok, napríklad o bondingu, dokrmovaní bábätka, o podpore pri dojčení, o spoločnom pobyte matky a bábätka na izbe, v posteli, a podobne.Výsledky za posledné dva roky ukazujú, že v 70 percentách nebol matkám umožnený nepretržitý kontakt s bábätkom koža na kožu bezprostredne po narodení, a v 84 percentách im o dôležitosti kontaktu koža na kožu ani nik nevravel.
Polovici matiek sa dostalo nesprávneho odporúčania dojčiť bábätko podľa časového rozvrhu, prípadne len určitý počet minút. Naopak, len 28 percentám matiek personál správne poradil dojčiť bez časového obmedzenia a tak často, ako si žiada bábätko.
O tom, že v prípade problémov s dojčením sa môžu obrátiť o pomoc, informovali matky len v pätine zariadení.
Ako uviedla Lucia Kantorová, Mamila zbiera údaje aj tento rok, vyzýva mamičky, aby sa o svoje skúsenosti podelili a zapojili do hodnotenia. Dotazník je na tomto linku, účasť je anonymná.