Kde umožnia bonding, kde poradia s dojčením? Nájdite si pôrodnicu podľa vlastných kritérií, tu je porovnanie!

Patricia Poprocká, 12. júna 2019 o 06:10

V ktorej pôrodnici prikladajú bábätká po narodení matke na kožu? Kde považujú za normálne spoločné spanie s dieťaťom a kde dokážu dobre poradiť s dojčením? Pozrite si interaktívny prehľad slovenských pôrodníc, v ktorom si môžete zvoliť aj jednotlivé zariadenia na porovnanie.

Najkrajšie chvíle, prvé chvíle nového člena rodiny. Ktorá pôrodnica ich u nás umožňuje si takto spoločne vychutnať?

Foto: shutterstock.com

Prehľad slovenských pôrodníc ponúka na svojom webe občianske združenie Mamila, ktoré zbiera údaje od roku 2010. Do systému ich dopĺňajú samotné matky, keď odpovedajú na 26 otázok. Zisťuje sa v nich napríklad prístup pôrodnice k bondingu, dokrmovaniu bábätka, tiež to, aké rady o dojčení sa matkám dostávajú – či dojčiť neobmedzene alebo v obmedzený čas, ako funguje systém rooming in, teda pobyt matky s dieťaťom na izbe, aj ďalšie zaujímavé veci.

Mnohé slovenské pôrodnice sa pred rokmi hrdili titulom „baby friendly“, keď však vyšlo najavo, že nespĺňajú kritériá „priateľskosti“ k deťom, o certifikát prišli. O tom, že rozdiely medzi obyčajnou a baby friendly nemocnicou neboli takmer žiadne, svedčia aj výsledky prieskumu Mamily. Žiaľ, veľa sa toho nezmenilo dodnes.

Bonding – nepodstatný?

Vo väčšine pôrodníc ani za posledné dva roky neumožňujú nepretržitý kontakt s bábätkom koža na kožu bezprostredne po narodení, takmer 70 percent matiek odpovedalo na otázku o bondingu záporne. Ešte viac, až 84 percent mamičiek uviedlo, že dôležitosť kontaktu koža na kožu, ktorý odborníci po celom svete považujú za nesmierne významný, personál vôbec nespomínal.

Odpovede „nie“ prevládali aj pri otázkach o pomoci s dojčením, o vysvetlení, ako spoznať, či bábätko pije mlieko či o ukázaní správneho prisatia. Polovici matiek sa dostalo nesprávneho odporúčania dojčiť bábätko podľa časového rozvrhu, prípadne len určitý počet minút. Naopak, len 28 percentám matiek personál správne poradil dojčiť bez časového obmedzenia a tak často, ako si žiada bábätko.

O tom, že v prípade problémov s dojčením sa môžu obrátiť o pomoc, informovali matky len v pätine zariadení.

Dokrmovanie aj bez súhlasu

Naopak, viac než polovica bábätiek bola dokrmovaná umelým mliekom, a štvrtina dokonca bez súhlasu matky. Viac než pätina sa o dokrmovaní dozvedela až dodatočne, a to bez uvedenia dôvodu. Na pätinu matiek bol vyvíjaný nátlak, aby dieťa dokrmovali.

Z ďalších vecí je zaujímavé, že napriek škodlivosti zavinovačiek bolo až 90 percent bábätiek v pôrodniciach práve v zavinovačkách, a len pre tretinu pôrodníc bolo spoločné spanie matky a dieťaťa v posteli samozrejmosťou.

Zapojte sa!

Pomôžte zlepšiť informovanosť o pomeroch v slovenských pôrodniciach, a podeľte sa o svoje skúsenosti. Dotazník Mamily zaručuje anonymitu, ale ak chcete, môžete tam zverejniť aj celý svoj príbeh. Vítané sú predovšetkým najaktuálnejšie údaje, a to z tohto a uplynulého roku.

Zapojiť sa do akcie môžete kliknutím na tento link Mamily.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

Ďalšie články v rubrike >