Obezita v tehotenstve zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva u detí v dospelosti

TASR, 24. augusta 2021 o 03:15

Ľudia, ktorých matky boli v tehotenstve obézne, majú 2,5-krát vyššiu pravdepodobnosť rakoviny hrubého čreva v dospelosti než tí, ktorých matky mali zdravú hmotnosť alebo podváhu, tvrdia americkí vedci v štúdii uverejnenej v časopise Gut.

Obezita je riziková nielen pre matku, ale zrejme aj jej dieťa.

Foto: Shutterstock.com

Výsledky štúdie môžu vedcom pomôcť vysvetliť zvýšený výskyt rakoviny hrubého čreva u mladých dospelých v rozvinutých krajinách. „Vzhľadom na populačné trendy v oblasti obezity tehotných žien, ktorých počet sa od roku 1960 zvýšil takmer šesťnásobne, môžeme v nasledujúcich desaťročiach očakávať väčší výskyt rakoviny hrubého čreva u dospelých," uvádza sa v štúdii.

Vedci získali dáta z lekárskych záznamov žien, ktoré dostávali prenatálnu starostlivosť v rokoch 1959 až 1966 v Oaklande v Kalifornii. Údaje pochádzali z obdobia šiestich mesiacov pred otehotnením až po narodenie dieťaťa. Odborníci potom monitorovali výskyt rakoviny hrubého čreva u viac ako 18-tisíc týchto ľudí po dosiahnutí dospelosti.

Rakovina hrubého čreva sa objavila u 68 osôb - u polovice už pred dosiahnutím 50. roku života. Asi 20 percent pacientov však malo zároveň rodinnú anamnézu ochorenia.

Štúdia nesledovala BMI sledovaných osôb pred dosiahnutím dospelosti a nezohľadnila ani fakt, že rodičia a deti zvyknú konzumovať rovnakú stravu a môžu mať aj podobnú črevnú mikroflóru.

Už dávnejšie je známe, že nadváha zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva a deti obéznych rodičov mávajú častejšie problémy s telesnou hmotnosťou ako ostatné deti.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >