Múzeum špeciálneho školstva v Levoči.
Foto: Múzeum špeciálneho školstva„Deti si uvedomia, že aj nevidiace alebo nepočujúce dieťa môže byť skvelým kamarátom. Zistia, ako s ním majú komunikovať. Naučia sa základy Braillovho písma, posunkového jazyka,” uviedla vedúca Múzea špeciálneho školstva Štefánia Petreková.
Deti na základe vlastnej skúsenosti porozumejú lepšie úlohe múzea, tým, ktorí v múzeu pracujú, ale i tomu, aké činnosti múzejníci vykonávajú. „Stanú sa z nich detskí sprievodcovia expozíciou, namaľujú si svoje tričko, budú súťažiť v čítaní Braillovho písma či posunkového jazyka. Šalát budú pripravovať tak, že využijú len niektorý zo zmyslov, napríklad čuch, chuť alebo hmat. Sladkou pomyselnou čerešničkou tábora bude pečenie koláča,” priblížila Štefánia Petreková.
Účastníci tábora navštívia aj Oblastné reštaurátorské ateliéry. Dozvedia sa, prečo sa vybrané predmety ako historické učebnice či vysvedčenia reštaurujú, respektíve opravujú. „Za mikrofón sa posadia vo zvukových štúdiách Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu. Vyskúšajú si načítanie zvukovej ukážky rozprávkovej knihy Mimi a Líza pre nevidiacich čitateľov. Čakajú ich aj ukážky zaujímavého spôsobu tlače Braillovho písma či výroby reliéfnych obrázkov,” doplnila vedúca múzea.
Denný letný tábor je určený školákom, ktorí s múzeom aktívne spolupracovali počas uplynulého školského roku. Počas trvania letného tábora ostávajú jednotlivé vstupy na prehliadku múzea nezmenené, s výnimkou prvého vstupu o deviatej hodine ráno, ktorý bude počas celého týždňa rezervovaný pre tábor.