Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

pt, 21. mája 2019 o 06:04

Schytali sme to všetky tri. Moja imunita si po dvoch pôrodoch asi povedala dosť, a tak ja, čo sa snažím vyhýbať sa antibiotikám, som bola nútená jedny vybrať. Choré boli aj obe dievčatá, takže sme máj strávili prakticky zavreté doma.

Sestričky si našli zábavu, aj keď museli byť pre chorobu zatvorené doma.

Foto: archív Jany Chvostekovej

Jana Chvosteková je matkou dnes už päťmesačnej Janky a škôlkarky Kristínky. Žije pri Humennom a o tento rok zo svojho života sa s ahojmama.sk delí v pravidelných mesačných zápiskoch.

Toto otrasné májové počasie potrápilo aj nás. Z choroby do choroby, ale pri malých deťoch to asi nie je nič výnimočné. Stále si poviem: hlavne, že to nie je nič vážnejšie. Akurát že sme takto viac zavreté doma ako vonku, čo je škoda.

Ťažké ale bolo to, keď som ochorela aj ja. Po jedenástich dňoch migrén, čo som nebola schopná bežného denného fungovania, som musela nakoniec podstúpiť antibiotickú liečbu, hoci Janku dojčím. V jeden deň som dokonca musela dojčenie kvôli istým liekom prerušiť, no potom som radšej s tými liekmi prestala.

Nemyslela som si, že budem tak nešťastná, keď na 12 hodín vynechám dojčenie. Bol to taký hrozne čudný pocit, Janka si pýtala jesť a ja som jej mohla ponúknuť akurát tak umelé mlieko... Dúfam, že sa takáto situácia viac nezopakuje. Zisťujem, že dojčenie je návykové ako pre dieťa tak aj pre matku (úsmev).

Vzácna výnimka tento mesiac: Zdraví a vonku, dokonca za slnečného počasia.

Foto: archív Jany Chvostekovej

Čo sa týka chorôb, tak nás ešte trochu vystrašili osýpky v našom meste. Janka je ešte na očkovanie malinká, takže chodím medzi ľudí tak trochu so strachom.

Inak som sa tešila z Jankiných aj Kristínkiných pokrokov. Janka je stále neskutočne zlaté, milé a usmievavé dieťatko, ktoré nám robí len radosť. Práve si objavila svoje nôžky, tak ich žužle vždy, keď môže. Dokonca aj keď je nepokojná a plače, stačí jej dať dole pančušky a hneď sa začne usmievať, ako sa pustí do svojich prstíkov na nôžke.

Už sa pritrafila aj „nehoda“ na gauči, keď sme jej dali dole aj plienku... Darmo, tie deti vedia kedy... (úsmev)

Najnovšie s nami rada vedie debaty tak, že robí bublinky ústami... Najviac to poteší človeka o štvrtej ráno, ale čo už, na deti sa hnevať nedá...

Okrem toho už Janka začína dvíhať zadoček, keď je na brušku, a skúša sa odrážať nôžkami. Dopredu jej to ešte nejde, ale zas do strán sa povytáča raz – dva... Najmä keď chce pozerať na televízor, od čoho sa ju snažím uchrániť. Neviem, kam sa to dieťa ponáhľa.

Staršia Kristínka si zasa zaumienila, že mi bude radiť, čo kedy a ako... Keď Janka plače, hneď na mňa kričí: „Mama, daj jej mlieko, nevidíš, že Janka plače?“ Alebo mi prikazuje s vážnym výrazom v tvári: „Mama, prebaľ ju, daj jej hračku!“

Mimochodom, s hračkami to je stále na bode mrazu... Deliť sa, to u dievčat neprichádza do úvahy... Tak len dúfam, že sa to raz zmení.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou. Šiesty mesiac: Letná pohoda na našej krásnej dedine a prvé príkrmy

  Môj prvý rok s Jankou. Šiesty mesiac: Letná pohoda na našej krásnej dedine a prvé príkrmy

  Malá dcérka Jany Chvostekovej zo Zbudskej Belej dovŕšila pol roka a toto obdobie je pre celú rodinu veľmi príjemné. Užívajú si slnečné počasie aj pokojné vidiecke prostredie. „Výlety do mesta obmedzujem na minimum, radšej každého volám k nám do oázy kľudu,“ píše Jana vo svojich pravidelných zápiskoch pre náš portál.

 • Obrázok Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Extrémne horúcich týždňov ako bol tento je pred nami toto leto ešte veľa. Mamičky najmä najmenších detí stoja často pred dilemou – čo robiť? Rady sú neraz až protirečivé. Nechoďte s bábätkom von, nezostávajte v klimatizovaných priestoroch... Čo teda robiť? Pravda je, ako vždy, niekde uprostred.

 • Obrázok „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  Téma dojčenia na verejnosti je stále predmetom búrlivých diskusií. Najväčší problém s ním majú často tí, ktorých sa vôbec netýka. Nedávno v Česku matku za dojčenie na koncerte verejne skritizoval muž, ktorý ju dokonca bez jej vedomia odfotil a fotografiu zverejnil na internete aj s dehonestujúcim komentárom. Žena je Slovenka a jej príbeh opäť potvrdzuje, že veci sú často úplne iné než sa neznalým veci z diaľky zdajú.

 • Obrázok Hniezda záchrany už pomohli 66 deťom. Vďaka nim ročne nájdu namiesto desiatich len dve mŕtve bábätká

  Hniezda záchrany už pomohli 66 deťom. Vďaka nim ročne nájdu namiesto desiatich len dve mŕtve bábätká

  Hniezda záchrany za pätnásť rokov svojej existencie zachránili 66 novorodencov, z ktorých väčšina išla do náhradných rodín, len sedem detí procesom adopcie neprešlo a k ďalších šiestim sa vrátili biologické matky.

 • Obrázok Nová štúdia WHO: Dojčenie znižuje riziko obezity aj v neskoršom veku

  Nová štúdia WHO: Dojčenie znižuje riziko obezity aj v neskoršom veku

  Na nadváhu detí má okrem sedavého životného štýlu a nezdravej stravy vplyv aj ďalší faktor – či a ako dlho boli dojčené. Na súvislosť medzi dojčením a obezitou poukázala nedávna štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie. Vyplýva z nej, že čím dlhšie sú bábätká dojčené, tým je nižšie riziko obezity.

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

Ďalšie články v rubrike >