
Prvá slovenská herečka bola zároveň manželkou národného buditeľa Jozefa Miloslava Hurbana.
Foto: Literárny archív SNKViete, ako sa volala prvá slovenská herečka? Kto bola neúnavná organizátorka ženského emancipačného hnutia? Ktorá súčasná umelkyňa mohla hrať v americkom filme ovenčenom Oscarom? Otestujte sa, ako poznáte slávne Slovenky.
Prvá slovenská herečka bola zároveň manželkou národného buditeľa Jozefa Miloslava Hurbana.
Foto: Literárny archív SNKPrílev teplého vzduchu na Slovensku v týchto dňoch vrcholí, kedy sa to zlomí?
Digitálna hra sa odohráva vo svete úspešného TV seriálu a rozprávkových kníh o dvoch nerozlučných kamarátkach Mimi a Líze.
Študentka medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zozbierala rozprávky z rôznych častí sveta a vydala ich knižne. Desať rozprávok Ľubomíre Marczellovej porozprávali jej spolužiaci zo zahraničia. Autorka knihu aj sama ilustrovala. V knižke možno nájsť rozprávky z Grécka, Sýrie, Vietnamu, Venezuely, ale tiež z Nigérie, Číny či Švédska. Čitatelia si tiež budú môcť prečítať ruskú, ukrajinskú a namíbijskú rozprávku.
Poznať významné literárne diela slovenských autorov patrí k všeobecnému rozhľadu. Ukážte, či ste v škole dobre počúvali.
Aj v tomto roku sa môžu deti vo veku od deväť do 15 rokov zapojiť do súťaže o Najkrajší list, ktorú vyhlasuje Svetová poštová únia a na Slovensku ju organizuje Slovenská pošta.
Áno, pri kartách či spoločenských hrách ich najčastejšie nechávame vyhrať, nech majú radosť, aj takto pri víťazstvách sa však deti môžu naučiť umeniu prijať porážku. Ako? Tak, že im my dospelí ukážeme na vlastnom príklade, ako sa prijíma prehra a čo to vlastne znamená.
Ich talent a vnútorná sila boli také veľké, že ich dnes na Slovensku pozná asi každý. Pripomeňte si pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa žien slávne Slovenky, ktoré robia našej krajine len česť a viaceré z nich sa presadili aj v zahraničí.