Kráľovskú korunu v trnavskom múzeu hľadá s hráčmi digitálny výr Viktor

TASR, 7. júla 2022 o 13:58

Malí vyznávači digitálnych hier aj ich dospelí sprievodcovia si chodia medzi starobylé múry bývalého trnavského klariského kláštora zahrať novú hru Kráľovská koruna.

Trnava má milovníkom histórie, tej staršej i novšej, čo ponúknuť.

Foto: TASR

Príbeh hry je založený na skutočnej udalosti zo 17. storočia, keď bola kráľovská koruna skutočne ukrytá v jednom z meštianskych domov v Trnave počas Betlenovho povstania. "Dnes je známy ako Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského a je súčasťou múzea. Na fasáde o tom hovorí latinský nápis s chronostikonom (pamätný nápis v podobe verša) odkazujúcim na rok 1625 v znení: Ja cudzinka som kedysi prebývala pod touto strechou," uviedla vedúca prezentačného oddelenia Simona Jurčová.

Hlavným sprievodcom hrou je animovaná postavička výr Viktor, ktorému hlas prepožičal herec, trnavský rodák Dano Heriban. Úlohou hráča je pomôcť Viktorovi ukradnutú kráľovskú korunu nájsť. Hru vyvinulo štúdiu IT Dream špeciálne pre múzeum v Trnave a je pilotnou v rámci nového projektu Mysterio.

"Koruna je umiestnená v priestoroch hlavnej budovy na Múzejnom námestí číslo tri (kláštor klarisiek). Popri zábave sa účastníci hry dozvedia veľa zaujímavostí zo života v 17. storočí a zároveň ich hra zavedie na zaujímavé miesta v budove múzea, ako sú krypta, pivnica, oratórium či expozície o prírode, sakrálnych pamiatkach a zvonoch," informovala Jurčová.

Na jednotlivých stanovištiach dostanú hráči úlohy a môžu sa im ukázať aj historické postavy a predmety, ktoré voľným okom nemajú šancu zazrieť. Hru je možné hrať na novších modeloch smartfónov s operačným systémom Android alebo iOS. Využíva technológiu rozšírenej reality. "V prípade, ak telefóny systémy nepodporujú alebo ide o väčšie skupiny, múzeum môže zapožičať tablet," doplnila.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Voľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >