Dnešné nočné prehliadky skanzenu v Martine oživia jánske zvyky. Hľadanie pokladu i poznávanie byliniek

TASR, 27. júna 2020 o 05:20

Nočné prehliadky s tematikou jánskych zvykov ponúka návštevníkom Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch pri Martine dnes, v sobotu 27. júna od 18. hodiny podujatie Na svätého Jána.

Akciu Na svätého Jána dnes usporadúva skanzen v Martine.

Foto: Múzeum slovenskej dediny Jahodnícke háje

Podľa kultúrno-propagačnej manažérky skanzenu Mileny Kiripolskej sa návštevníci dozvedia o pôsobení magických síl alebo bytostí, ktoré mali počas jánskeho večera väčšiu moc ako po iné dni. „Pre deti aj dospelých bude prichystané čítanie strašidelných príbehov o nadprirodzených bytostiach, ktoré možno stretnú aj počas podujatia," uviedla.

Jánske tradície predstaví Folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc a po zotmení spolu s prizerajúcimi sa návštevníkmi o 21.00 h zapáli vatru. „Veľa povier o svätojánskej noci sa vzťahovalo k pokladom, ku ktorým sa práve vtedy dalo dostať najľahšie. Návštevníci budú môcť pomocou riešenia rôznych hádaniek hľadať poklady, ktoré ukrýva naše múzeum. Byliny nazbierané počas svätojánskej noci majú vraj mimoriadnu silu liečivú aj magickú. Preto sa spolu s bylinkárkou Ivkou môžu vydať hľadať a spoznávať bylinky, ktoré rastú v areáli. Pripravená bude aj bylinková, ľúbostná a magická poradňa," podotkla Kiripolská.

Múzeum slovenskej dediny ponúka možnosť spoznať život našich predkov.

Foto: Múzeum slovenskej dediny Jahodnícke háje

Posledný vstup do areálu Múzea slovenskej dediny bude o 21.30 h a program sa skončí o 23.00 h. „Príjemnú atmosféru pri horiacej vatre vyčarí kapela Chill On The Sun. Koncert skupiny v priestoroch múzea sa začne o 21.30 h," doplnila kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine.

„Odporúčame návštevníkom, aby si so sebou priniesli baterku alebo iný zdroj svetla. Podujatie sa uskutoční v zmysle protiepidemických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR. Prosíme o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní opatrení a maximálneho počtu návštevníkov, ktorý je obmedzený," dodala Kiripolská.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >