Adamkovým nohám pomôže nový fixátor, žilinským lekárom sa podarila unikátna operácia

pt, 16. júla 2021 o 03:29

Adamko má od narodenia krehké kosti. Ľahko sa lámu aj pri banálnych úrazoch, prípadne sa ohýbajú do rôznych bizarných tvarov. Za svojich šesť rokov musel zvládnuť už množstvo vyšetrení a zákrokov, ten, ktorý absolvoval nedávno v Žiline, by mu mohol na dlhé roky priniesť pokoj.

Žilinskí lekári pri Adamkovej operácii.

Foto: FNsP Žilina

Lekári detskej ortopédie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline mu totiž voperovali teleskopický (rastúci) fixátor na kosť. Ten by mal kosť vyrovnať, spevniť a zároveň umožňovať jej ďalší rast. Práve to posledné je na tom výnimočné, pretože, ako vysvetlil primár oddelenia pediatrickej ortopédie a oddelenia spondylochirurgie Juraj Popluhár, doterajší princíp stabilnej vnútrodreňovej fixácie, ktorý sa robí desaťročia, je nerastúci. „Čiže u malých detí po čase fixátor už nefunguje a musí sa vymeniť. Ideálnym riešením je preto technológia teleskopického fixátora, ktorý rastie s dieťaťom,“ vysvetlil primár.

Adamkova operácia, keď mu zaviedli rastúci fixátor, bola unikátna a prvá na Slovensku a všetci veria, že mu zlepší kvalitu života.

„Sme veľmi radi, že na Slovensko prišla táto nová metóda a Adamka mohli v Žiline operovať. Absolvovali sme mnoho vyšetrení, zákrokov a veríme, že vďaka tomuto systému bude noha pevnejšia, Adamko bude môcť fungovať viac ako normálne dieťa,“ nádeja sa Adamkova mama, Katarína Petreková zo Zákamenného.

Po Adamkovi žilinskí ortopédi takto už zoperovali aj osemročné dievčatko a zákrok sa chystajú robiť aj ďalším trom deťom, ktoré trpia vrodenou lámavosťou kostí.

Adamkovi držíme palce!

Foto: FNsP Žilina

Nová metóda rastúceho vnútrodreňového fixátora je zameraná na špecifické vrodené ochorenia dlhých kostí, ako sú osteogenesis imperfecta, vrodený pakĺb predkolenia či vrodené genetické a metabolické chyby. Teleskopický fixátor, ktorý sa aplikuje na stehennú kosť, predkolenie alebo rameno, prináša doteraz neexistujúcu možnosť adekvátnej operačnej liečby u mladších detí.

Systém rastúceho vnútrodreňového fixátora bol na Slovensku zakategorizovaný ministerstvom zdravotníctva len nedávno, 1. júla tohto roku.Prvé dve operácie zrealizoval tím pediatrickej ortopédie v Žiline kompletne vo vlastnej réžii v zložení MUDr. Juraj Popluhár, PhD., MBA; MUDr. Miloš Hartel; MUDr. Lucia Lánczová; sestra inštrumentárka Mgr. Monika Mráziková; anestéziologický tím MUDr. Elena Moresová a sestra Jaroslava Hrabovská.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >