Operácie tehotných sú nebezpečné, vo Zvolene však mamičke úspešne odstránili nádor v bruchu

gb, 8. februára 2021 o 04:13

Skúsený pôrodník Peter Molitoris zo zvolenskej nemocnice sa podujal na operáciu pacientky s nádorom v dutine brušnej napriek tomu, že bola v 15. týždni tehotenstva. Výsledkom tejto profesionálne vykonanej operácie je donosené, nedávno narodené zdravé dievčatko.

Zdravá mamička i dieťatko.

Foto: www.agel.sk

Zvolenská nemocnica sa v ostatných dňoch môže pochváliť mimoriadne úspešným operačným zákrokom. Primárovi gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Petrovi Molitorisovi a jeho kolegyni Kristíne Bihariovej sa podaril doslova husársky kúsok.

Mamička donosila dieťatko až do 39. týždňa napriek tomu, že na začiatku tehotenstva prišla do nemocnice vo vážnom stave. „Pacientka bola prijatá na naše oddelenie s otravou krvi, s funkčnou nepriechodnosťou čriev v dôsledku zápalového procesu v dutine brušnej. Išlo sa o nádor s veľkosťou osem centimetrov v dutine brušnej, ktorého pôvod sme nevedeli s úplnou presnosťou predoperačne určiť,“ zhrnul závažnú počiatočnú diagnózu tehotnej ženy lekár Molitoris.

Vzhľadom na vážny a dramatický stav bola po krátkodobej antibiotickej liečbe a príprave pacientky, operácia nevyhnutná. Pri operácii, ktorú realizovali ešte v auguste minulého roka, odstránili zápalovo zmenený myóm (svalový nádor) zo steny maternice, v ktorej sa vyvíjal plod. „Uskutočnenou operáciou naše obavy o pacientku a plod naďalej pretrvávali. Po operácii mohlo dôjsť k odumretiu alebo potrateniu plodu. Tieto pochybnosti sa však rýchlo rozplynuli, klinický stav tehotnej pacientky tak rýchlo, ako nastal, sa aj rýchlo zlepšil a plod naďalej prosperoval,“ sumarizuje skúsený pôrodník.

Doktor Molitoris.

Foto: www.agel.sk

Operácie tehotných žien sú podľa slov lekára pomerne zriedkavé a vzhľadom na prítomnosť tehotenstva pre matku a najmä pre plod nebezpečné. Oveľa viac to platí pre operačný zákrok na stene tehotnej maternice: „Profesionálne si nepamätám, že som mal s takýmto prípadom v minulosti klinickú skúsenosť alebo som natrafil na takýto prípad v literatúre.“ Tehotenstvo pacientky po operácii ďalej pokračovalo až do dozretia plodu bez komplikácií. Obavy však boli najmä o to, aby jej predčasne neodtiekla plodová voda, hrozilo roztrhnutie steny maternice spôsobeného rastom plodu.

„Tehotenstvo sme, na našu veľkú radosť, ukončili operačne až v 39. týždni tehotenstva. Pri operácii bola stena maternice v mieste predošlého operačného zákroku pevná. Pri cisárskom reze sme vybrali ešte jeden, ale už menší myóm z maternice. Na svet prišlo krásne a mocné 3 560-gramové dievčatko. Klamal by som, ak som povedal, že všetko sme zvládli s chladnou profesionálnou istotou a rutinou. Mali sme veľké obavy, a aj preto nás veľmi teší, že všetko dobre dopadlo,“ s radosťou skonštatoval odborník, ktorému mamička krásneho dievčatka bude celý život vďačná za to, že sú obe zdravé a nažive.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >