Model ponorky či plavky na spôsob žraločej kože. V Martine sprístupnili výstavu Bionika - Príroda na to prišla prvá

TASR, gb, 16. februára 2022 o 14:15

Výstavu Bionika Príroda na to prišla prvá sprístupnili v Múzeu Andreja Kmeťa v Martine. Podľa kultúrno-propagačnej manažérky múzea Mileny Kiripolskej je bionika vedný odbor, ktorý využíva znalosti z biologického sveta na riešenie problémov v technike.

Foto: Múzeum Andreja Kmeťa

Pripomenula, že prírodou sa inšpirovali mnohí vizionári, vedci či obyčajní ľudia, ktorí poznatky zo stavby a funkcie živých organizmov uplatnili pri vývoji nových technológií. "Medzi nich nesporne patrí napríklad aj Leonardo da Vinci a jeho lietajúci stroj v podobe vtáčích krídel. V roku 1586 zase Angličana Mathewa Bakera podnietil tvar tela tresky a makrely do toho, aby vylepšil rýchlosť a obratnosť bojových lodí," doplnila kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine.

Zakladateľ takzvanej biotechniky dnes označovanej ako bionika Raoul Francé sa podľa nej v roku 1919 inšpiroval pri pozorovaní tobolky, z ktorej sa rovnomerne vysievajú semiačka maku, a napadlo mu vyrobiť soľničku. "Okrem toho sa môžu návštevníci tešiť na model ponorky, plavky na spôsob žraločej kože, model lietadla či maketu starého katapultu. Dozvedia sa, aký živočích inšpiroval vznik fotovoltických článkov solárnych panelov alebo náramkové hodinky so zabudovaným budíkom," priblížila Kiripolská.

Výstavu Bionika Príroda na to prišla prvá pripravilo múzeum v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici. Vo výstavných priestoroch Múzea Andreja Kmeťa bude prístupná do 8. mája 2022.






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Voľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >