Zaujíma vás vesmír a jeho skúmanie? Vyhrajte dve noci v observatóriu na Lomnickom štíte

pt, SITA, 9. apríla 2019 o 09:30

Dve noci na Lomnickom štíte a platenú stáž v košickom vesmírnom laboratóriu môžu vyhrať študenti, ktorí sa zapoja do súťaže o vesmíre.

Slovensko je malá krajina, naši vedci však patria vo svete medzi špičku.

Foto: shutterstock.com

Vypísalo ju Space Lab v Košiciach, čo je iniciatíva Oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v rámci programu podporovaného Európskou vesmírnou agentúrou.

Inovatívny vzdelávací projekt SPACE::LAB spustili len tento mesiac. „Jeho cieľom je prilákať mladých ľudí, vzbudiť záujem o vesmír, vzdelávať ich a zapájať do skutočných vesmírnych projektov,“ vysvetľuje hlavný koordinátor projektu Šimon Mackovjak.

Pre študentov stredných a vysokých škôl práve preto vypísali spomínanú súťaž. Atraktívne výhry však nie sú zadarmo. Záujemcovia musia napísať projekt, ako by bolo možné lepšie porozumieť vesmíru. Napísať, čo ich na vesmíre najviac zaujíma, čo by chceli skúmať a ako by to bolo možné.

Ako organizátori upozorňujú, nezáleží na tom, či niekto preferuje teóriu, experimenty alebo programuje na počítači. Na pomoc pri písaní a spracovaní projektu slúži dotazník, ktorý má Space Lab na stránke. Je tam aj podrobne uvedený systém hodnotenia. Príspevky môžu študenti posielať do 15. mája.

Space Lab na podporu záujmu o vesmír a na šírenie vedomostí o ňom usporadúva aj prednášky spojené s diskusiou. V priestoroch v Košiciach sa konajú každý prvý štvrtok v mesiaci o šiestej podvečer. Hosťami sú špičkoví odborníci na vesmírny výskum a kozmické inžinierstvo.

V apríli hovoril na otváracej prednáške najskúsenejší slovenský kozmický inžinier Ján Baláž. Predstavil bohatú spoluprácu na prestížnych vesmírnych misiách renomovaných vesmírnych agentúr ako je európska ESA, ruská Roskosmos a čínska CNSA. „S Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a jej sondou Rosetta Košičania pristáli na kométe, so sondou BepiColombo letíme k Merkúru a so sondou JUICE poletíme k Jupiteru a jeho ľadovým mesiacom.” pomenoval konkrétne úspechy Baláž.

Druhého mája sa bude hovoriť o kozmickom žiarení. Čo to je, či ho môžeme vidieť na vlastné oči a aká najväčšia záhada je s ním spojená, bude rozprávať astrofyzik Pavol Bobík, ktorý študoval v Taliansku aj v USA. „Povieme si, aké zaujímavé príbehy sa viažu s jeho výskumom a ako súvisia so štúdiom kozmického žiarenia v Košiciach,“ sľubujú organizátori na webstránke. Návštevníci by sa tiež mali dozvedieť, ako súvisí kozmické žiarenie napríklad s Turínskym plátnom či Železným trónom v Cheopsovej pyramíde.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa