Výtvarníčka Dorota Sadovská: Dcére pripomínam, aby si všímala, či iní nemajú väčšie trápenie ako je to jej aktuálne

pt, tin, 19. januára 2019 o 06:05

Rozdielni rodičia, rovnaký cieľ. Ako kto vníma svoje deti, čo im radí, kam sa ich snaží viesť? Ahojmama.sk vám prináša novú rubriku, anketu, v ktorej budú každý týždeň odpovedať známi i menej známi rodičia na rovnaké otázky. Veríme, že v odpovediach nájdete pobavenie a možno i inšpiráciu do vlastných dní.

Dorota Sadovská s manželom sa deti snažia viesť k veľkorysosti, bez ohľadu na životné situácie.

Foto: Martin Janoško

Ako prvá na otázky ahojmama.sk odpovedala výtvarníčka Dorota Sadovská. Je jednou z najvýznamnejších slovenských umelkýň v odbore. Na scéne sa presadila už v polovici 90. rokov minulého storočia, kedy začala pracovať predovšetkým s maľbou. Dnes ju už prepája s fotografiou, videom či performanciou. Má za sebou množstvo výstav po Slovensku, ale aj v Česku či Rakúsku. Žije v Bratislave, s manželom majú dve deti, takmer 13-ročnú dcéru a 6-ročného syna.

Čo ma naučilo moje dieťa
Materstvo je ako nový svet s inými pravidlami, než sú tie bežné – dospelácky komerčné, rýchle, bez poézie a vypočítavé. Do tohto nového sveta som vstúpila narodením prvého dieťaťa a som za to veľmi vďačná.

V čom chcem ísť dieťaťu vzorom
Skôr, ako byť dieťaťu vzorom, je pre mňa dôležité nezanedbávať ten úsek života, ktorým ideme spolu. Aj keď dieťa nemôžem oddeliť od všetkých problémov, predsa chcem sprostredkovať deťom zážitok, že život je veľký dar, ktorý navzájom zdieľame. Dcérke som v jednej napätej chvíli povedala, že takto intenzívne žijeme spolu len krátku časť nášho života, a preto si ho obe urobme čo najkrajším. No a jej to ide neraz aj lepšie ako mne.

Čím ma deti rozosmejú
Spoločného humoru máme veľa, no snažím sa, aby deti môj smiech nevnímali ako výsmech z toho, že chápu veci ináč ako ja.

Čo s deťmi najradšej robím
Deti so mnou najradšej varia, pečú, chodia do prírody a na výlety. Ale rady sa hrajú aj spoločenské hry, ktoré im dávajú šancu vyhrať nad dospelým (!). Ráta sa im to, lebo ani mladšiemu synovi neuľahčujem cestu k víťazstvu. Keď bola dcéra v predškolskom veku, najviac ju tešilo, ak sme si v hre vymenili úlohy tak, že ona mohla byť akoby mojou starostlivou mamou a ja jej dieťaťom, ktoré ju potrebuje.

Akú hlavnú radu do života deťom chcem dať/dávam
Napríklad staršej dcére pripomínam, aby sa aj v ťažkých chvíľach vedela pozrieť okolo seba, či vo svojom okolí nemá niekoho s ešte väčším trápením, ako je to jej aktuálne.

Čo by som na sebe ako rodičovi chcela zlepšiť
Trpezlivosť a ovládanie – najmä transformovaním do láskavého humoru.

K čomu chcem deti viesť
Obidve deti s manželom povzbudzujeme k tomu, aby dokázali mať veľkorysé srdcia v akýchkoľvek podmienkach.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Vianoce sú sviatkami radosti, každý chce dopriať sebe i druhým to najlepšie, tak sa zvyčajne nehľadí na výdavky. Aj v predvianočnom čase sa však možno zastaviť, popremýšať a bezbreho nemíňať. Vyskúšajte týchto našich desať tipov.

 • Obrázok Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Smrť vlastného dieťaťa je strašná pre každého rodiča, ešte ťažšie sa s ňou zmieruje, ak nevedia, prečo prišlo o život. Anna Bogricová z Medzilaboriec si túto otázku kladie už sedem rokov. Jej syn Róbert zomrel za záhadných okolností a hoci polícia prípad uzavrela ako samovraždu, dodnes s tým nie je celkom zmierená.

 • Obrázok Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Diaľka prestáva hrať úlohu, do Škandinávie chodí čoraz viac Slovákov za prácou, štúdiom, športom alebo na výlet. Život na severe má čaro a osobitné zvyklosti. Najmä v zime, pri vysokých mrazoch a množstve snehu v menších mestečkách sa človek cíti ako naozaj v inom svete. Tu je 10 najväčších rozdielov.

 • Obrázok Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  „Prvý raz som sa opila na výlete v deviatej triede. A hneď ako kôň! Už vtedy sa vlastne ukázalo, že neviem piť normálne, čo však ešte nik takto nebral. Ani ja.“ Bratislavčanka Vanda Vavrová si prepila najlepšie roky mladosti. Za osem rokov dosiahla najťažší, štvrtý stupeň alkoholizmu, už chýbali len „biele myšky“. „Ale aj na to by došlo,“ nešetrí sa vyštudovaná biologička, neskôr novinárka, ktorá nepije už 28 rokov.

 • Obrázok Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Keď ju pri skialpinistickom výstupe v Bulharsku zmietla lavína, vo valiacej sa mase snehu sa už v duchu lúčila so životom. Ivana Sikulová však mala šťastie, zastavila sa síce doráňaná, ale na povrchu. Tento pád pred 13 rokmi mladú geologičku obľubujúcu lezenie a extrémne lyžovanie zmenil. Stala sa z nej záchranárka, ktorá pomáha ľuďom, a učí ich, ako v núdzi pomáhať aj ostatným. Je to aj akýsi dlh voči mojim priateľom, ktorí sa nevrátili z hôr, vraví.

 • Obrázok Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra horolezeckej legendy, manželka horského vodcu a lekára, matka dvoch malých detí. Život Vladky Tatarkovej je celý spätý s horami. Doviedol ju tam jej otec, ona teraz s nimi zoznamuje svoje dcéry – prváčku Hanku a škôlkarku Terezku. Už majú za sebou dokonca aj prvé vylezené cesty. „Je pre mňa prirodzené viesť naše deti k tomu, čo robíme my, čo nás baví. Ale snažím sa držať v sebe aj možnosť, že ich to baviť nemusí, môžu mať iné záujmy,“ hovorí Vladka Tatarková v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Waaau, prekrásna! Nádherná! To je telo, kočka! Smajlíky, pusinky, emotikony od výmyslu sveta. Takto ľudia na sociálnych sieťach reagujú na fotografie, kde celebrity predvádzajú svoje najnovšie šaty, make up, vyšportovanú postavu, sexi pózu, alebo všetko naraz. Pri fotografiách, kde ženy dojčia svoje deti, to už ale také jednoznačné nie je. Prečo dvojaký meter?

Ďalšie články v rubrike >