Viete, ktorý okres má najväčší podiel detí do 14 rokov? Nachádza sa na severe

TASR, gb, 2. júna 2023 o 04:35

Deti v predproduktívnom veku, teda do 14 rokov, tvoria necelých 16 percent všetkých obyvateľov Slovenska. V čase sčítania obyvateľov ich bolo viac ako 867 tisíc. Vyše 51 percent z nich boli chlapci. Vyplýva to zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021.

Deti do 14 rokov tvoria takmer 16 percent obyvateľov.

Foto: Shutterstock.com

Najviac detí do 14 rokov malo trvalý pobyt na území Prešovského kraja, kde ich bolo takmer 148 tisíc. „Tieto deti tvorili viac ako 18 percent zo všetkých obyvateľov kraja, čo je najvyšší podiel spomedzi všetkých krajov SR. Naopak, najnižší počet detí v predproduktívnom veku, 81 497, býva v Trenčianskom kraji,“ priblížila hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder pri príležitosti včerajšieho Medzinárodného dňa detí.

Spomedzi okresov tvorili deti v predproduktívnom veku najvyšší podiel v okresoch Kežmarok (23,8 percenta), Sabinov (22,6 percenta) a Námestovo (21,6 percenta). Ako upozornila Jasmína Stauder, až šesť okresov malo podiel detskej predproduktívnej zložky vyšší ako 20 percent. Jedna pätina populácie týchto okresov teda bola mladšia ako 15 rokov. Najnižší podiel detí dosiahol okres Myjava (12,6 percenta).

V deviatich obciach predstavoval v čase sčítania podiel detskej zložky v predproduktívnom veku viac ako 40 percent obyvateľov. Najvyššie relatívne zastúpenie detí do 14 rokov bolo v obciach Chminianske Jakubovany (45,8 percenta), Lomnička (44,8 percenta) a Podhorany (44,4 percenta). „Na porovnanie, v čase sčítania v šiestich obciach nemalo trvalý pobyt žiadne dieťa vo veku nula až 14 rokov," poznamenala Jasmína Stauder.

Osamelých rodičov je takmer tretina

Takmer 60,5 percenta domácností so závislými deťmi v SR tvoria tradičné rodiny založené manželstvom. Závislé dieťa je ekonomicky neaktívna osoba mladšia ako 25 rokov vo vzťahu syn alebo dcéra k inému členovi rodinnej domácnosti. Kohabitujúce (spolunažívajúce) páry predstavujú takmer 11,4 percenta z rodín so závislými deťmi. Zvyšných takmer 28,2 percenta sú domácnosti osamelých rodičov.

Viac ako polovicu (50,4 percenta) rodinných domácností so závislými deťmi tvoria také, v ktorých je členom okrem rodiča či rodičov iba jedno závislé dieťa. Spolu je ich 323 tisíc. Tento model rodinného správania je najpočetnejší v každom kraji. V absolútnom počte rodín s jedným závislým dieťaťom sa ich najviac nachádza v Bratislavskom kraji (47 841).

Dve deti v rodine sú druhým najrozšírenejším modelom rodiny v Slovenskej republike. Štyridsať percent rodín s dvomi závislými deťmi žije v Trenčianskom kraji. Rodinné domácnosti s tromi alebo viac deťmi tvoria približne 12 percent zo všetkých domácností so závislými deťmi na Slovensku. „Zatiaľ čo v Prešovskom kraji je takmer každá piata (19,4 percenta) rodinná domácnosť tvorená okrem rodiča alebo rodičov tromi závislými deťmi, v Bratislavskom kraji je takýchto rodín menej ako osem percent," doplnila hovorkyňa.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >