Toto sa nevidí veru každý deň. Orlie mláďa.
Foto: PRAVDA, Renáta JaloviarováNajjednoduchšie je si ich vôbec nevšímať a čo najskôr sa vzdialiť, aj keď pohľad na maličké zvieratko určite teší naše oči aj dušu. Keď však prejdeme okolo mláďatka bez povšimnutia, minimalizujeme jeho stres. A čo by sme v žiadnom prípade nemali robiť, je ho chytať do rúk, upozorňujú odborníci. Aj keď mláďatku neublížime, môže to znamenať jeho smrť.
Mláďatá po kontakte s človekom totiž strácajú svoj prirodzený pach a matka ich následne už nemusí prijať.
Ako upozorňuje ministerstvo pôdohospodárstva, o mláďatá sa netreba báť. Na pobyt v chlade, aj v mraze, sú malé diviaky, zajace či kačiatka prispôsobené, navyše, matka je nablízku. „Samice zajaca poľného, ako aj srny nechávajú svoje mladé odložené a niekoľkokrát za deň sa k nim vracajú. Sú roztomilé, ale nie opustené,“ vysvetľuje Daniel Hrežík z ministerstva. Dodáva, že mama mláďat je nablízku, no práve prítomnosť človeka jej bráni vrátiť sa späť.
Srny svoje mláďatá nechávajú samé niekoľkokrát za deň, vždy sa však k nim vracajú.
Foto: Karol KaliskýUž aj tejto jari sa objavili prípady, kedy ľudia našli maličkých zajačkov, a v obavách, že zahynú, ich priniesli do záchrannej stanice. Ochranári teda zdôrazňujú, aby ich ľudia nechali tak.
Navyše, kontkat s mláďaťom môže byť niekedy nebezpečný aj pre samotných ľudí, najmä ak by prišli do stretu s diviačiciou, brániacou si svoje mláďatá. „Ich matka (bachyňa) sa vzďaľuje len zriedka a pravdepodobne je niekde veľmi blízko. V záujme ochrániť svoje potomstvo nebude váhať zaútočiť a môže človeku spôsobiť vážne zranenia,“ varuje.
Na čo tiež treba dávať pozor, je pes, ak nejakého venčíme. Nemali by sme ho nechávať behať voľne bez vôdzky či dohľadu, pretože pes má lovecký pud a mláďa nedokáže uniknúť ani sa brániť.