Veľký úspech. Lenke operovali v martinskej nemocnici placentu vrastenú do maternice

TASR, gb, 19. augusta 2019 o 04:26

Unikátny chirurgický zákrok vykonali lekári z Univerzitnej nemocnice v Martine. Operovali tridsaťročnú Lenku, ktorá mala placentu vrastenú do maternice. Mladej žene sa potom dievčatko Karolínka narodilo pomocou cisárskeho rezu.

Martinským lekárom sa podaril unikátny chirurgický zákrok. Malá Karolínka sa potom narodila cisárskym rezom.

Foto: Univerzitná nemocnica Martin

Univerzitná nemocnica Martin je v súčasnosti jediným medicínskym pracoviskom na Slovensku, ktoré umožňuje ženám s vrastenou placentou do maternice poskytnúť liečbu, ktorá ich uchráni pred odstránením maternice a ponecháva im tak možnosť v budúcnosti opäť otehotnieť. „V podmienkach slovenského zdravotníctva ide o veľmi špecifický zákrok, ktorý u nás nie je vykonávaný," skonštatoval prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Pavol Žúbor.

Lekári gynekologicko-pôrodníckej kliniky sa o ženu starali od 27. týždňa jej tehotnosti, keď jej diagnostikovali takzvanú inváziu placenty do steny maternice. Zákrok vykonali lekári rádiologickej kliniky a gynekologicko-pôrodníckej kliniky v 36. týždni tehotenstva.

„Našou úlohou bolo v prvom rade zaniesť balónikové katétre do oblasti panvových tepien, ktoré sa počas pôrodu po vybratí dieťatka z maternice nafúknu. Po čase sa zastaví alebo zredukuje prietok v panvových tepnách a tepnách maternice, čo umožňuje kolegovi gynekológovi-operatérovi výrazne komfortnejšie, s menšími krvnými stratami dokončiť operáciu a vykonať zošitie maternice," ozrejmil prednosta rádiologickej kliniky Kamil Zeleňák. Po ukončení pôrodu je podľa neho pacientka opäť prevezená na rádiologickú kliniku, aby jej tam uzatvorili maternicové tepny.

Podľa aktuálnych štatistík pri jednom z 500 alebo 550 pôrodov placenta vrastá do maternice a pacientka má pri pôrode obrovské krvné straty. Môže dôjsť k tomu, že krvácanie je také masívne, že gynekológ-operatér musí maternicu odstrániť, aby pacientke zachránil život.

„Vcestnú placentu sme dokázali odhaliť, ale na poruchu invázie placenty do svaloviny maternice sa v mnohých prípadoch nemyslelo a nevedeli sme na to prísť. Dnes už týmto prípadom venujeme oveľa väčšiu pozornosť a pri najmenšom podozrení sa snažíme centralizovať pacientky. Pri perinatologických analýzach informujeme všetkých primárov alebo prednostov kliník o tom, aby takéto pacientky posielali do centier, ktoré im pomôžu a zachránia im maternicu," priblížil Žúbor.

Tým, že lekári zachránia pacientke maternicu, podľa neho získajú pre ňu tri benefity. „Ten prvoradý a najväčší je zachránenie a umožnenie ďalšieho tehotenstva. Druhým je prevencia dôsledkov straty maternice. Ak operačne odstránime v mladom veku maternicu, v neskoršom období dôjde k prepadnutiu pošvového pahýľa, pošvovej steny. Dôležitou vecou je aj vnímanie človeka ako seba samého, čo má psychologický dosah," dodal.

Celý operačný proces prebehol v Martine bez komplikácii, pooperačný priebeh u pacientky bol podľa lekárov fyziologicky a úplne primeraný. „Ja som nesmierne vďačná všetkým lekárom martinskej nemocnice. Iba vďaka nim sa môžem v budúcnosti rozhodnúť, či chcem opäť otehotnieť,“ povedala šťastná maminka Lenka, ktorá sa mamou stala po druhý raz.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >