Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

Patricia Poprocká, 12. októbra 2020 o 04:22

Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

Radosť zo života, láska a pohoda, najlepšie predpoklady na počatie bábätka.

Foto: Shutterstock.com

Vitamín D

Ten zvyšuje šance na otehotnenie. „Dostatok vitamínu D preukázateľne zvyšuje schopnosť otehotnieť. Neskôr v tehotenstve má významný vplyv v podstate vo všetkých metabolických procesoch. Je akýmsi regulátorom celého zdravia ešte nenarodeného dieťaťa,“ približuje MUDr. Oleksander Sakal z centra asistovanej reprodukcie ISCARE Martin. Podieľa sa na vývoji kostí, zubov a fungujúceho imunitného systému.

Rôzne štúdie ukazujú, že ženy počas tehotenstva majú často nižšiu hladinu vitamínu D, a to nielen v zime.
Najlepším zdrojom vitamínu D je slnečné svetlo. V strave ho možno doplniť nasledovnými potravinami: rybacia pečeň, rastlinný a rybí olej, sleď, makrela, sardinky, pstruh, losos, tuniak, kvasnice, syr, mlieko a vajcia.

Myo-inozitol

Vitamín skupiny B, ktorý si produkuje aj samotné ľudské telo, tiež zvyšuje šance na počatie. V organizme podporuje niekoľko biologických procesov. „Pre ženy je zásadný fakt, že sa vo vysokých koncentráciách nachádza vo folikulárnej tekutine a má významný vplyv na kvalitu a dozrievanie vajíčok,“ vraví Oleksander Sakal s tým, že práve preto je dôležitý v čase, keď sa pár snaží o počatie dieťaťa.
Jeho zdrojom sú: fazuľa, pomaranč, baklažán, paradajky, zelená fazuľka

Kyselina listová

Má vplyv na zdravý vývoj plodu, je však dobré prijímať ju aspoň mesiac pred počatím a počas prvého trimestra. Ľudské telo si kyselinu listovú, patriacu do skupiny vitamínov B, nedokáže vytvoriť, preto ju treba dopĺňať stravou. Je dôležitá pre zdravý vývin embrya, slúži tiež ako prevencia rázštepových porúch chrbtice bábätka a znižuje riziká vývojových porúch centrálnej nervovej sústavy. Prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva, k správnej tvorbe krvi a fungovaniu imunitného systému. Podieľa sa aj na procese delenia buniek.

Naopak, nízka hladina kyseliny listovej u tehotných žien je rizikovým faktorom porúch neurálnej trubice vyvíjajúceho sa plodu, pripomína doktor Sakal.
Zdrojom kyseliny listovej sú: hovädzia pečeň, fazuľa, ružičková kapusta, cereálie, burské oriešky, špenát, brokolica, hlávkový šalát, hrach, avokádo

Cholín

Tiež sa zvykne radiť medzi vitamíny skupiny B, a tiež si ho dokáže vytvoriť organizmus aj sám. Prispieva k správnej látkovej premene lipidov, k udržaniu normálnej funkcie pečene a k správnej látkovej premene homocysteínu.
Jeho zdrojom v potravinách sú: vaječné žĺtka, pečeň, mozoček, srdce, sója, obilné klíčky, kvasnice, mlieko, listová zelenina, arašidy

Vitamíny nie sú všetko, pohoda je viac

Vitamíny a vyvážená strava sú pre počatie dôležitým faktorom, nie však jediným. Oveľa dôležitejšia je psychická pohoda, dostatok pohybu a predovšetkým nestresovanie sa z toho, ak sa nepodarí otehotnieť rýchlo. Aj keď centrá na umelé oplodnenie odporúčajú, aby sa na nich páry obrátili po roku neúspešného snaženia, a tí vo vyššom veku ešte skôr, ani 12 mesiacov ešte veľa neznamená.

„Keď si uvedomíme, že za rok môže žena otehotnieť iba počas dvanástich dní, ako dlho necháme organizmu možnosť, aby sa zachoval prirodzene?,“ poznamenáva česká pôrodná asistentka Ivana Königsmarková v knihe rozhovorov s publicistkou Janou Doležalovou Hovory s porodní bábou.

Ženy, ktoré nemôžu otehotnieť, by mali podľa nej v prvom rade absolvovať psychoterapiu. „Pre otehotnenie je viac než čokoľvek iné dôležitá psychická pohoda a schopnosť dopriať udalostiam voľný priebeh,“ je presvedčená.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

 • Obrázok Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  „Hoci by malo platiť, že čím viac má pracovisko hlásených nemocničných nákaz, tým je jeho kvalita starostlivosti menšia, opak je pravdou. Rozpoznanie a hlásenie nákaz je ukážkou kvality pracoviska," uvádza vo svojom druhom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše uznávaný pôrodník a gynekológ, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský .

Ďalšie články v rubrike >