Tip na výlet: Oponice vás prenesú do histórie. Romantická zrúcanina aj luxusný kaštieľ, dva výnimočné protiklady

Patricia Poprocká, 11. augusta 2023 o 06:00

V dedine luxusný kaštieľ s parkom, nad ňou na vrchole lesného kopca zas romantická hradná zrúcanina. V Oponiciach neďaleko Nitry máte na výber, aký typ výletu absolvujete. Ale úplne pokojne zvládnete aj obidva naraz, a to si nemusíte ani privstať.

Oponický hrad okrem príjemných zákutí ponúka aj krásne výhľady.

Foto: Patricia Poprocká

Oponický hrad, presnejšie jeho zrúcanina, sa týči nad obcou v nadmorskej výške 333 metrov. Prechádzka je to k nemu vcelku príjemná, väčšiu časť idete v tôni lesa, čiže je vhodná naozaj aj v horúčavách, za predpokladu, že si zoberiete dostatočné zásoby vody. Trvá to asi hodinu, podľa tempa. Ale nemusíte sa obávať ani s malými deťmi.

Prvá zmienka o Oponickom hrade pochádza z roku 1300, kedy bol vo vlastníctve Petra Čáka, brata Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý ho po jeho smrti aj získal. Dodnes slávne meno Apponyi (vtedy de Appon), odvodené od názvu hradu, začal používať Peter Evra zo Stráží v roku 1411, manžel jednej z dcér Matúša Čáka a vtedy už jeho jediný vlastník.

Hrad si možno voľne poprezerať z každej strany.

Foto: Patricia Poprocká

Husitiské vpády hrad prežil aj vďaka novému predhradiu so strieľňami, v roku 1514 sa však doň podarilo dostať lúpežníkom pod vedením ženy – Anny z neďalekých Ludaníc. Bezpečnostné opatrenia sa na hrade následne ešte viac zosilnili, a to aj pod vplyvom nebezpečenstva tureckých vpádov. Na konci 16. storočia vtedajší majiteľ Juraj Apponyi hrad prestaval aj na reprezentačné účely, aby tam mohlo panstvo pohodlne bývať a prijímať honosné návštevy. To však boli posledné úpravy čo do rozmachu, hrad v roku 1645 vyhorel, neskôr slúžil ako útočisko Rákocziho povstalcom a ruinou sa stal na prelome 17. a 18. storočia.

Dnes sa hrad opravuje a návštevníkom ponúka možnosti stráviť v prírode pri romantickej zrúcanine príjemný deň. Možno sa poprechádzať po jednotlivých nádvoriach, nakuknúť do niektorých bývalých nanovo zastrešených komnát či pivničných priestorov, opekať na plošine pred hradom s krásnymi výhľadmi na pohorie Tribeč a okolie.

Rekonštrukcia pomáha zachovať aspoň niektoré časti hradu.

Foto: Patricia Poprocká

Luxus a vzácne knihy

Apponyiho kaštieľ dolu v dedine, to je už niečo úplne iné. Zrekonštruovaný renesančný kaštieľ, kde je dnes luxusný hotel a reštaurácia s upraveným parkom, cestičkami a pokynmi pre návštevníkov je už len akýmsi prepojením medzi dávnou históriou a súčasnosťou.

Zrekonštruovaný kaštieľ v Oponiciach, to je už úplne iný svet než hore na kopci.

Foto: Patricia Poprocká

Napokon, zažil si svoje. Po smrti posledného majiteľa Henricha Apponyiho ho v roku 1948 znárodnili, neskôr tam bol závod na výrobu vína, stredná škola, kancelária, ubytovňa. Po revolúcii v roku 1989 kaštieľ chátral, v roku 2007 ho získala súkromná firma, ktorá ho zrekonštruovala do dnešnej podoby. Pre verejnosť je sprístupnená slávna Apponyiovská knižnica so vzácnymi dielami z obdobia od roku 1515 do roku 1940 od autorov ako Niccolo Macchiavelli, Francesco Petrarca, Giordano Bruno, Galileo Galilei, Leonardo Da Vinci, Alexandre Dumas, Honore de Balzac či Isaac Newton. Dokopy ich je tam 20-tisíc. Vstupné je pre dospelého 6 eur a pre deti od šesť rokov 4.

V parku hneď vedľa kaštieľa je aj fontána. Život okolo nej kedysi zachytávajú fotografie vystavené v knižnici.

Foto: Patricia Poprocká

Fontána dnes.

Foto: Patricia Poprocká

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >