Tip na výlet: Divín ukrýva tri historické perly len päť minút od seba

Gabriela Bachárová, 4. septembra 2020 o 05:00

Prázdniny už síce patria histórii, ale výlety, relax a pohoda nemusia. Ak smútite za letom, vytvorte si jednoducho jeho pokračovanie a ani s príchodom chladnejších dní sa nevzdávajte uvoľnenej prázdninovej atmosféry. Každý piatok vám budeme v našej novej rubrike prinášať tip na výlet, ktorý zaujme aj deti.

Zichyho kaštieľ v Divíne a nad ním ruiny kedysi slávneho hradu.

Foto: Múzeum histórie obce Divín

Divín, ležiaci v okrese Lučenec na juhu Slovenska, sa v hlasovaní na portáli slovakregion.sk stal pred štyrmi rokmi treťou najkrajšou obcou na Slovensku, hneď po Smižanoch a Haliči. Niet sa čo čudovať, malá dvojtisícová obec ponúka na veľmi malom priestore viacero turistických atrakcií. Len pár minút od seba tu nájdete zrúcaninu kedysi slávneho gotického hradu, brilantne opravený renesančný kaštieľ, obdivuhodný opevnený kostol a pre milovníkov súčasného umenia sa ponúka návšteva predajnej galérie.

Lúpežnícky majiteľ

Ako prvú môžete navštíviť zrúcaninu gotického hradu z 12. a 13. storočia. Z centra je to päť minút cesty. Pamiatku v súčasnosti opravujú nezamestnaní, prehliadke to však neprekáža. Hrad vznikol na obranu stredoslovenskej banskej oblasti. Neskôr sa dostal do rúk Turkov, ktorí ho okupovali až do roku 1593, keď ho späť dobylo kráľovské vojsko.

Hrad je spojený najmä s menom majiteľa Imricha Balašu, ktorý terorizoval svoje okolie a známym sa stal hlavne vďaka lúpežiam. Cisárske vojská preto hrad v roku 1683 dobyli a vypálili. Lúpežníka to však nezlomilo a dal si na mieste neďalekej stredovekej kúrie postaviť v roku 1670 renesančný kaštieľ.

Hrad Divín.

Foto: Múzeum histórie obce Divín


Takto hrad podľa rekonštrukcie vyzeral kedysi.

Foto: Múzeum histórie obce Divín

Dobrý dojem

Zichyho kaštieľ je dnes príkladom citlivej a turisticky veľmi atraktívnej rekonštrukcie. Po nespravodlivom vyhnaní posledných majiteľov Zichyovcov po druhej svetovej vojne kaštieľ slúžil ako roľnícke družstvo a lesná správa. Z pôvodného vybavenia sa takmer nič nezachovalo, veľa si rozkradli miestni obyvatelia. K obnove zdevastovanej pamiatky došlo len nedávno. A je nutné povedať, že v návštevníkoch zanechá zovňajšok, interiéry aj zaujímavý výklad sprievodcov veľmi dobrý dojem.

Okrem historických expozícií, ktoré mapujú dejiny kaštieľa a jeho majiteľov, si tu môžete pozrieť aj všakovaké tematické výstavy, napríklad motýľov, chrobákov, bábik, keramiky, poľovníckych trofejí a ďalších. Dá sa teda povedať, že na svoje si tu príde každý. Veľkou zaujímavosťou, v rámci Slovenska ojedinelou, sú videá, ktoré rekonštruujú, ako kaštieľ, hrad i kostol vyzerali v minulosti.

Kaštieľ z ulice.

Foto: Múzeum histórie obce Divín

Opevnený kostol

Turisti v Divíne obdivujú aj monumentálny dvojvežový rímskokatolícky kostol Všetkých svätých pochádzajúci zo 17. storočia. Je obohnaný obranným múrom s takzvanými nárožnými baštami, rovnako zo 17. storočia. Pozornosť si zaslúžia aj najstaršie slnečné hodiny v regióne Novohrad, umiestnené na budove fary. Pochádzajú z roku 1761. Divín je významné pútnické miesto, každý rok sa tu v lete koná púť na kalváriu pod hradom.

Opevnený kostol v Divíne.

Foto: Múzeum histórie obce Divín

Za svojím snom

Príjemným spestrením výletu môže byť umelecká galéria Bloom priamo v centre obce, v ktorej si môžete pozrieť, prípadne aj kúpiť diela slovenských i zahraničných výtvarníkov. Založil ju výtvarník Marián Kompánek, ktorý odmietol žiť v rytme neúprosného biznisu a do Divína sa vydal splniť si svoj sen o umeleckom živote. V galérii ho určite stretnete a môžete sa s ním porozprávať, je to veľmi príjemný a optimistický človek. A aj keď si nič nekúpite, určite sa pokocháte priestranným interiérom, v ktorom môže návštevník voľne dýchať.

Galéria Bloom.

Foto: Gabriela Bachárová

V blízkosti obce nájdete nádrž Ružiná, ktorá patrí medzi vodné plochy s najteplejšou vodou na Slovensku. Ak sa ešte objaví pár slnečných dní, môžete sa tu vykúpať. K dispozícii sú aj vodné športy a športoviská na pláži. Ak by ste chceli zostať dlhšie, v Divíne je turistická ubytovňa a v blízkosti vodnej nádrže sú tiež ubytovacie možnosti.

Hrad Divín.

Foto: Múzeum histórie obce Divín


Pohľad z hradu na obec Divín.

Foto: Gabriela Bachárová


Zátišie kostola v Divíne.

Foto: Gabriela Bachárová


Slnečné hodiny na budove fary.

Foto: Múzeum histórie obce Divín


Interiér kostola ponúka prekrásnu výzdobu.

Foto: TASR


Pohľad na obec Divín.

Foto: Gabriela Bachárová


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >