Tehotným ženám najviac chýba železo, anémia ohrozuje dieťa vo vývine

Gabriela Bachárová, 8. septembra 2020 o 04:30

Ak má tehotná žena nedostatok železa, môže to mať neblahý vplyv na jej nenarodené dieťa.

Dostatok železa je pre ženu aj dieťa veľmi dôležitý.

Foto: Shutterstock.com

„Železo je najčastejším nutričným deficientom počas tehotenstva,“ hovoria gynekológovia a pôrodníci Jozef Záhumenský a Vladimír Cupaník vo svojej knihe Sprievodca tehotenstvom. Železo sa nachádza v krvnom farbive hemoglobíne, ktoré má v našom organizmu dôležitú úlohu, slúži ako prenášač kyslíka. Ak máme hemoglobínu málo, organizmus môže trpieť nedostatkom kyslíka.

„Pri nedostatku nositeľov kyslíka vzniká málokrvnosť (hypochrómna anémia), ktorá ohrozuje matku aj plod. Zhoršuje sa vývin plodu, čo sa môže prejaviť jeho nízkou pôrodnou hmotnosťou, nedonosenosťou a zvýšeným rizikom úmrtia,“ popisujú odborníci riziká.

Málo železa sa prejavuje u matky takzvaným anemickým syndrómom: zvýšenou únavou, bledosťou kože a slizníc, ťažkosťami s dýchaním a zvýšenou tepovou frekvenciou.

Na Slovensku tehotná žena vie, ako na tom so železom je. Trikrát sa počas gravidity naberá krv na krvný obraz (hodnota hemoglobínu), a to v 12., 24. a 36. týždni tehotenstva. „V prípade poklesu hemoglobínu pod 110 g/l lekár tehotnej žene predpíše preparát s obsahom železa,“ popisujú gynekológovia.

Udržanie správnej hladiny hemoglobínu je dôležité aj počas samotného pôrodu, keď dochádza k istej strate krvi. „Aj fyziologická (normálna) strata krvi, ak rodička bola anemická, môže viesť k potrebe krvnej transfúzie,“ varujú lekári.

Kde nájdete potrebné zdroje železa?
Železo sa nachádza hlavne v potravinách živočíšneho pôvodu. Ak chcete zvýšit jeho príjem, konzumujte čevené či jahňacie mäso, zverinu, vnútornosti, tuniaka v oleji, sardinky v paradajkovej omáčke či vaječný žĺtok. Z týchto zdrojov dokážeme železo veľmi dobre vstrebať. Vstrebávanie železa zvyšuje prítomnosť vitamínu C, ten nájdete napríklad v šípkach, čiernych ríbezliach, brokolici, jahodách, kiwi, pomarančoch, kapuste či karfiole.

Naopak, z rastlinných zdrojov si organizmus nevezme toľko železa ako zo živočíšnych, ale určite má zmysel ich konzumovať. Železo sa nachádza v sezamových semienkach, otrubách či sušených marhuliach.
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

 • Obrázok Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  „Hoci by malo platiť, že čím viac má pracovisko hlásených nemocničných nákaz, tým je jeho kvalita starostlivosti menšia, opak je pravdou. Rozpoznanie a hlásenie nákaz je ukážkou kvality pracoviska," uvádza vo svojom druhom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše uznávaný pôrodník a gynekológ, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský .

 • Obrázok Čo všetko si nachystať do pôrodnice

  Čo všetko si nachystať do pôrodnice

  S prípravami a balením do pôrodnice je ideálne začať okolo 36. týždňa tehotenstva.

 • Obrázok Ako ste rodili? Podeľte sa o skúsenosti, zlepšíme slovenské pôrodníctvo, vyzýva ombudsmanka

  Ako ste rodili? Podeľte sa o skúsenosti, zlepšíme slovenské pôrodníctvo, vyzýva ombudsmanka

  Ak chceme vyriešiť problém, musíme ho najprv dobre poznať. Aj preto ombudsmanka Mária Patakyová vyzýva ženy, aby sa pridali do jej prieskumu o slovenskom pôrodníctve. Chce monitorovať dodržiavanie ľudských práv pri pôrodoch na Slovensku, aby mohla následne osloviť kompetentné inštitúcie s návrhmi na nápravu.

Ďalšie články v rubrike >