Slováci podceňujú pitný režm.
Foto: Shutterstock.comPodľa Svetovej zdravotníckej organizácie by napríklad deti vo veku deväť až 13 rokov mali vypiť 2,1 až 2,4 litra tekutín denne. Rolu hrajú hmotnosť, fyzická zaťaž alebo aktuálne ročné obdobie. Vo všeobecnosti však platí vzorec, že na kilogram hmotnosti by malo pripadať približne päťdesiat mililitrov vypitej tekutiny, najlepšie vody.
Čo sa týka názorov na sladené nápoje, značná časť opýtaných (69 percent) by dieťaťu nedovolila piť sladené nápoje vôbec alebo iba párkrát do mesiaca a štvrtina by ich dieťaťu dovolila piť párkrát do týždňa. Len malá časť opýtaných (5 percent) by deťom dovolila piť sladené nápoje aj každý deň.
Nadmerná konzumácia sladených nápojov môže byť dôvodom rôznych zdravotných problémov, ako sú detská obezita, problémy so zubami a ústnou dutinou, zvyšuje sa aj riziko vzniku cukrovky. Prieskum sa uskutočnil vo februári 2019 na vzorke 531 respondentov starších ako 18 rokov.
Projekt Viem, čo zjem prináša v aktuálnom treťom ročníku zapojeným školám lekciu s názvom Pitný režim. V rámci nej sa žiaci základných škôl môžu dozvedieť o dôležitosti vody v ľudskom organizme, o zdravých pitných návykoch a o dôsledkoch nezdravého príjmu tekutín. Lekcia je digitalizovaná, žiaci sa do nej môžu interaktívne zapájať.