Cítiť sa občas vyčerpane či neisto, je normálne. Ak máte pocit, že vám to prerastá cez hlavu, môžete sa bezplatne obrátiť na psychológa.
Foto: shutterstock.comNajčastejšie majú ženy problémy nájsť sa a cítiť vyrovnane v novej role pri prvom dieťati, o to väčšie, ak sa pri pôrode stretli s nerešpektujúcim prístupom alebo zažili nejaký druh traumy. Naopak, ak porodili bez nátlaku a bol im s dieťaťom umožnený kontakt koža na kožu, je väčšia pravdepodobnosť, že sa budú cítiť istejšie vo svojich rodičovských kompetenciách, a že zvládnu starostlivosť o dieťa oveľa ľahšie.
Pre ženy, ktoré cítia psychické ťažkosti, zriadila teraz naša najväčšia, Všeobecná zdravotná poisťovňa, novú službu, a to psychologické poradenstvo pre mamičky. Má ísť o akúsi nadstavbu bezplatného predpôrodného a popôrodného poradenstva, ktoré funguje od apríla.
Neúspech ešte neznamená zlyhanie
Pri pôrodnom a popôrodnom poradenstve sa môžu ženy so svojimi otázkami či ťažkosťami obracať na pôrodné asistentky, ktoré im poskytujú telefonickú pomoc. „Každý mesiac sa na ne obracajú desiatky žien. Najviac otázok súvisí s prípravou na pôrod a s pôrodom samotným, ale riešime aj iné témy,“ uviedla pôrodná asistentka a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pôrodnú asistenciu Elena Drapáčová.Rieši sa napríklad dojčenie. Ako vysvetlila profesionálna laktačná konzultantka a neonatologická zdravotná sestra Michaela Galková, mnohokrát na podporu stačí, keď sa matka uvoľní a dostane sa do psychickej pohody. „Je dôležité, aby sa klientka zbavila pochybností o tom, že nie je dobrou matkou a prestala neúspešné pokusy o dojčenie považovať za svoje zlyhanie,“ spresnila.
Dve konzultácie s psychológom
K psychickej pohode žien má teraz prispieť spomínaná nová služba bezplatného predpôrodného a popôrodného poradenstva zo strany psychológov a psychiatrov. „Naším cieľom je pomôcť ženám, povzbudiť ich, vypočuť si ich, posilniť ich sebavedomie a dopomôcť im k spokojnému rodičovstvu. Odborníci klientkam poradia aj pri výchovných a iných problémoch detí od útleho veku,“ odkázala hovorkyňa Eva Peterová. Na psychológa sa môže obrátiť už aj tehotná žena, ak napríklad zažíva pocity osamelosti, izolácie, stresu, vyhorenia, prechádza pracovnými problémami a konfliktami či hľadá spôsob, ako čo najefektívnejšie zladiť rodinný a pracovný život.Psychologické poradenstvo funguje od tohto pondelka, a to online alebo telefonicky. Termín a čas stretnutia s odborníkom si záujemkyňa rezervuje prostredníctvom stránky vszp.sk/mama. Pri výbere termínu je tiež možné zvoliť si aj tému, o ktorej sa poistenka chce porozprávať. Klientka môže využiť dve bezplatné konzultácie s psychológom. „Všetky poistencom poskytnuté informácie v rámci registrácie i celého procesu poradenstva sú dôverné,“ zdôraznila Eva Peterová.
ANKETA: