Mamička s cystickou fibrózou porodila zdravého chlapčeka. Rodičia sa o potomka snažili šesť rokov

gb, 16. februára 2022 o 04:15

Ženy trpiace cystickou fibrózou len zriedkavo otehotnejú prirodzene, pomôcť im musí umelé oplodnenie. Pre toto ochorenie je charakteristická tvorba hustého hlienu aj v ženských pohlavných orgánoch, ktorý bráni počatiu.

Mladá žena, teraz už aj spokojná mamička.

Foto: nemocnica Agel Košice-Šaca

Na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice v Košiciach-Šaci porodili v priebehu posledných troch rokov dve ženy s cystickou fibrózou. Toto ochorenie patrí k dedičným a jeho príčinou je produkcia chybnej bielkoviny. Cystická fibróza sa prejavuje prevažne pľúcnym postihnutím, niekedy však ovplyvní aj viacero orgánov naraz. Mladá mamička Marcela (31) sa tak počas tehotenstva musela popasovať nielen s cystickou fibrózou, ale aj s diabetom a ďalšími komplikáciami.

„V prípade žien, ktoré trpia cystickou fibrózou, je ojedinelé, ak otehotnejú prirodzene, skôr sa im to podarí vďaka umelému oplodneniu, pretože hustý hlien je všade v tele, aj na krčku maternice a vo vajcovodoch. Proces umelého oplodnenia sme kvôli mojim zdravotným výkyvom museli prerušiť dvakrát. Napokon to, našťastie, vyšlo. Čo sa týka cystickej fibrózy, od štvrtého mesiaca tehotenstva mi začalo stúpať CRP, čo signalizovalo, že mám v tele zápal. Lekárka mi vysvetlila, že pre moje telo je záťaž starať sa už len samé o seba a teraz fungovalo za dvoch, dostala som preto antibiotiká. Bez nich som kašľala, nevedela som dýchať, ani spávať, doslova som chrapčala, po nasadení liečby sa môj stav upravil,“ priblížila šťastná mamička Marcela, ktorá okrem iného bojuje aj so špecifickým diabetom, a preto si pichá inzulín.„O bábätko sme sa snažili šesť rokov a aj po otehotnení mi cukrovka robila stále problémy. Diabetologička mi povedala, že počas prvého trimestra mi môže klesať cukor, no nízke hodnoty som mala až päť mesiacov. Neustále som si musela merať cukor a mať po ruke džús. Naopak, pred pôrodom mi začal cukor stúpať, nemohla som jesť pečivo, na raňajky som mala stále to isté: orechy a vločky,“ povedala mladá mamička, ktorá napriek viacerým komplikáciám so zápalom, cukrovkou a hematómom na placente považuje priebeh svojho tehotenstva za zvládnuteľný.

Predčasný pôrod

Marcela bola na rizikovom tehotenstve od 30. týždňa a na poslednej kontrole, v 35. týždni, jej odtiekla hlienová zátka. Vtedy ju ovládol stres.

„Manžel ani nestihol prísť. Veľmi som sa bála podania spinálu, nakoniec sme to zvládli. Personál bol úžasný, bolelo ma to len o niečo viac ako bežná injekcia. Ťažkosti mi ale spôsobovalo mravčenie v nohách, až po hrudník. Nevedela som kašľať, mala som pocit, že sa mi nehýbu pľúca a potrebovala som sa predýchať, aby som sa upokojila. Samotný pôrod bol rýchly. Moja prvá reakcia bola – prečo bábätko neplače a je tichučko? Bola som nešťastná, Rastíka odviezli na JIS s podozrením na hypoglykémiu (nízka hladina cukru v krvi), ktorá sa aj potvrdila,“ zaspomínala si čerstvá mamička.

Napokon všetko dobre dopadlo a synov zdravotný stav sa zlepšil. „Bábätko je v poriadku, len je menšie. Rastík sa narodil o štyri a pol týždňa skôr, s mierami 2 680 gramov a 45 centimetrov,“ uviedla hrdo mamička.Hoci žena celé tehotenstvo zvládala statočne, otvorene priznáva, že v živote sa necítila horšie ako krátko po samotnom pôrode. Keď totiž začala kašľať, mala pocit, že jej ide všetko roztrhnúť. „Pôrod som mala pokrytý antibiotikami, aby som zvládla rekonvalescenciu. Všetci mi vyšli v ústrety, aj keď ma bolela hlava a zvonilo mi v ušiach, pekne sa o nás starali. Je to tu krásne zariadené, s veľmi dobrým personálom. Človek ani nemá pocit, že je v nemocnici," pochvaľuje si Marcela, ktorá raz až dvakrát do roka absolvuje 14-dňové preliečenie na pľúcnom. V súčasnosti jej dáva nádej terapia takzvaných CF modulátorov, a preto verí, že sa jej stav zlepší.

„U pacientky sme vykonali ako u prvej na Slovensku najmodernejšie prenatálne genetické testy, ktoré boli zamerané na vylúčenie cystickej fibrózy plodu. Toto vyšetrenie je jedinečné tým, že nie je nevyhnutné pichať do bruška a odoberať plodovú vodu, ale stačí odobrať krv tehotnej a z tejto krvi vykonať analýzu DNA plodu,“ uviedol v tlačovej správe primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca Erik Dosedla, ktorý zároveň dodal, že vo svete porodí ročne len veľmi málo pacientiek s ťažkou formou cystickej fibrózy.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >