Jaskyňa Driny bude otvorená aj po prázdninách

TASR, 24. augusta 2023 o 17:47

Jaskyňa Driny pri Smoleniciach bude ako jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku otvorená aj počas jesene. Návštevníkom ponúka svoju sintrovú výzdobu s typickým zúbkovitým lemovaním na 450 metrov dlhej prehliadkovej trase pri teplote do 7,8 stupňa Celzia.

Jaskyňa Driny nie je veľká, ale výzdobu má prekrásnu.

Foto: Región Trnava

Driny sú jednou z hlavných turistických atrakcií Malých Karpát, majú otvorené denne okrem pondelkov vo viacerých vstupoch, posledný o 16. hodine. "Hodiny vstupov sú zverejnené na tabuli už na parkovisku rekreačného strediska Jahodník, odkiaľ je prístupová cesta," povedal správca jaskyne Peter Zvonár. Prehliadka tejto národnej prírodnej pamiatky trvá okolo 35 minút. Od parkoviska je vchod vzdialený asi kilometer lesnou cestou, záver chodníka je pomerne strmý so 100 schodmi.

Interiér jaskyne tvoria úzke puklinovité chodby s príznačnými názvami ako Chodba spolupracovníkov, Beňovského chodba, Sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti. "V podzemných priestoroch sú zastúpené sintrové vodopády, náteky, pagodovité stalagmity a rôzne formy stalaktitov. Vyskytujú sa aj sintrové jazierka, ktoré sú doplňované presakujúcou zrážkovou vodou," informoval správca.

Časť turistov príde vždy nepripravená na zmenu teploty a do ani nie osemstupňového prostredia ide v lete v ľahkom oblečení vrátane malých detí. "A potom sa čudujú, ako im je chladno," upozornil správca jaskyne. Jaskyňa sa preto vyzbrojila aspoň základnými pokrývkami na ochranu najmenších, ktoré môže dať rodičom k dispozícii.

Záhadnú dieru na Drinkovom vrchu poznali miestni už v 19. storočí, no jej oficiálnymi objaviteľmi sa v roku 1929 stali Ján Banič a Imrich Vajsábel s pomocou svetového vynálezcu padáka, rodáka Štefana Baniča. Prvých 175 metrov sprístupnili už v roku 1935. Po provizórnom elektrickom osvetlení z roku 1939 bola jaskyňa Driny v roku 1943 napojená na verejnú elektrickú sieť.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >