Emília Sičáková-Beblavá: Nikto ma tak nezmenil, ako moji synovia

Patricia Poprocká, 26. januára 2019 o 15:11

Ako vníma svoje deti, čo im radí, kam sa ich snaží viesť? V rubrike ahojmama.sk Mamy o materstve dnes približuje svoje životné postoje protikorupčná odborníčka a vysokoškolská profesorka Emília Sičáková-Beblavá. Mamy o materstve je anketa, v ktorej každý týždeň odpovedajú známi i menej známi rodičia na rovnaké otázky.

Emília Sičáková-Beblavá bola prvou prezidentkou Transparency International Slovensko, dnes je profesorkou na Univerzite Komenského v Bratislave.

Foto: archív Emílie Sičákovej-Beblavej

Emília Sičáková-Beblavá je dlhoročná protikorupčná odborníčka a pedagogička. Desať rokov stála na čele Transparency International Slovensko, dodnes je členkou správnej rady tejto organizácie. Pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave, je profesorkou na fakulte sociálnych a ekonomických vied. S manželom, politikom Miroslavom Beblavým majú dvoch synov, Pavol má 14 a Ján 9 rokov.

Čo ma naučilo moje dieťa
Niekedy mám pocit, že ma nikto tak nezmenil ako moji synovia. Učia ma hlavne obrovskej trpezlivosti, ohľaduplnosti, empatii a v neposlednom rade manažmentu času. Stále ma lákala psychológia a potreba rozumieť ľudom, ale až moji synovia ma skutočne motivovali začítať sa do vývojovej psychológie a s láskou im lepšie rozumieť a pomáhať im na ich ceste. Dokonca ma motivovali začítať sa až tak, že som si na behaviorálnych otázkach postavila na univerzite vlastný predmet.

V čom mu chcem ísť vzorom
V pestrosti záujmov, v otvorenosti ducha, ale aj v tom, že rodina a tradície sú dôležité. Že treba každý deň hľadať rovnováhu. V tom, že múdrosť je viac ako prečítať Platóna alebo Hannah Arendtovú. V tom, že aj naša duša potrebuje potravu. V tom, že sa treba aj zasmiať aj si poplakať, netreba sa za to hanbiť.

Čím ma deti rozosmejú
Starší Paľko má špecifický zmysel pre humor, taký ľahký, nenásilný, bystrý, priamy. Mladší Janik je nežný. Obaja ma vedia rozosmiať bystrými poznámkami, ale aj naopak oblečenými ponožkami. Boj s ich roztržitosťou a mojou netrpezlivosťou je náročný!

Čo s deťmi najradšej robím
Rada s nimi čítam a potom sa o tom rozprávame. Pozeráme spolu aj tínedžerské filmy, nechýbajú pri tom zemiakové lupienky. Rada s nimi bicyklujem, robíme si veľa výletov. S Janikom dokonca pečiem štrúdle a je nám spolu dobre. S Paľkom počúvame platne, jeho obľúbeným spevákom je Miro Žbirka. Obaja majú radi hudbu a konečne prestali rozdeľovať hudbu na starú a novú, počúvajú aj Jara Filipa aj Queen. Texty ovládajú dokonale. Hudba je ich živel aj vďaka výborným učiteľom hudobnej výchovy, ktorým týmto srdečne ďakujem!

Akú hlavnú radu do života mu chcem dať/dávam
Asi to, že v živote sú dôležité: láska, viera a práca. Nech sa venujú tomu, čo ich napĺňa, lebo inak sa budú trápiť, oni aj ich okolie. Ale keď sa pre niečo rozhodnú, potom nech to robia poctivo a s láskou. A ešte im poradím to, čo mne vravela moja mamka – aby som mala deti a rodinu, ak sa dá. Dnes jej rozumiem oveľa viac ako keď som mala pätnásť.

Čo by som na sebe ako rodičovi chcela zlepšiť
Fúha... Veľa. Hlavne viac trpezlivosti a načúvania. Niekedy mi je smutno z toho, ako to rýchlo beží, Pavol už má 14, Ján 9, tak potom ich idem rýchlo poobjímať, kým sú ešte pri mne.

K čomu chcem deti viesť
K otvorenosti a láske k ľuďom, k empatii a rešpektu. K láske k literatúre a k filozofii. K láske k hudbe. K poznaniu, k uvažovaniu, zvažovaniu, pochybovaniu. K hľadaniu, zvedavosti. A k tancu - budem rada, ak si s nimi na ich stužkovej poriadne zatancujem!

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Vianoce sú sviatkami radosti, každý chce dopriať sebe i druhým to najlepšie, tak sa zvyčajne nehľadí na výdavky. Aj v predvianočnom čase sa však možno zastaviť, popremýšať a bezbreho nemíňať. Vyskúšajte týchto našich desať tipov.

 • Obrázok Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Smrť vlastného dieťaťa je strašná pre každého rodiča, ešte ťažšie sa s ňou zmieruje, ak nevedia, prečo prišlo o život. Anna Bogricová z Medzilaboriec si túto otázku kladie už sedem rokov. Jej syn Róbert zomrel za záhadných okolností a hoci polícia prípad uzavrela ako samovraždu, dodnes s tým nie je celkom zmierená.

 • Obrázok Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Diaľka prestáva hrať úlohu, do Škandinávie chodí čoraz viac Slovákov za prácou, štúdiom, športom alebo na výlet. Život na severe má čaro a osobitné zvyklosti. Najmä v zime, pri vysokých mrazoch a množstve snehu v menších mestečkách sa človek cíti ako naozaj v inom svete. Tu je 10 najväčších rozdielov.

 • Obrázok Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  „Prvý raz som sa opila na výlete v deviatej triede. A hneď ako kôň! Už vtedy sa vlastne ukázalo, že neviem piť normálne, čo však ešte nik takto nebral. Ani ja.“ Bratislavčanka Vanda Vavrová si prepila najlepšie roky mladosti. Za osem rokov dosiahla najťažší, štvrtý stupeň alkoholizmu, už chýbali len „biele myšky“. „Ale aj na to by došlo,“ nešetrí sa vyštudovaná biologička, neskôr novinárka, ktorá nepije už 28 rokov.

 • Obrázok Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Keď ju pri skialpinistickom výstupe v Bulharsku zmietla lavína, vo valiacej sa mase snehu sa už v duchu lúčila so životom. Ivana Sikulová však mala šťastie, zastavila sa síce doráňaná, ale na povrchu. Tento pád pred 13 rokmi mladú geologičku obľubujúcu lezenie a extrémne lyžovanie zmenil. Stala sa z nej záchranárka, ktorá pomáha ľuďom, a učí ich, ako v núdzi pomáhať aj ostatným. Je to aj akýsi dlh voči mojim priateľom, ktorí sa nevrátili z hôr, vraví.

 • Obrázok Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra horolezeckej legendy, manželka horského vodcu a lekára, matka dvoch malých detí. Život Vladky Tatarkovej je celý spätý s horami. Doviedol ju tam jej otec, ona teraz s nimi zoznamuje svoje dcéry – prváčku Hanku a škôlkarku Terezku. Už majú za sebou dokonca aj prvé vylezené cesty. „Je pre mňa prirodzené viesť naše deti k tomu, čo robíme my, čo nás baví. Ale snažím sa držať v sebe aj možnosť, že ich to baviť nemusí, môžu mať iné záujmy,“ hovorí Vladka Tatarková v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Waaau, prekrásna! Nádherná! To je telo, kočka! Smajlíky, pusinky, emotikony od výmyslu sveta. Takto ľudia na sociálnych sieťach reagujú na fotografie, kde celebrity predvádzajú svoje najnovšie šaty, make up, vyšportovanú postavu, sexi pózu, alebo všetko naraz. Pri fotografiách, kde ženy dojčia svoje deti, to už ale také jednoznačné nie je. Prečo dvojaký meter?

Ďalšie články v rubrike >