Aký deodorant vybrať dieťaťu i sebe, aby fungoval a neuškodil

Gabriela Bachárová, 16. februára 2023 o 05:33

Pri výbere prípravku proti poteniu si dávajte pozor najmä na obsah zinku a jeho zlúčenín. Uprednostňujte výrobky, ktoré majú čo najprírodnejšie zloženie a pokožku nedráždia.

Aký je ten správny?

Foto: Shutterstock.com

Vylučovanie potu je pre ľudský organizmus prirodzené, naše telo si takto reguluje svoju teplotu. Pomocou výlučkov potných žliaz sa ochladzuje, keď to práve potrebuje. Okrem toho sa tieto žľazy aktivujú aj vtedy, keď cítime stres či nervozitu.

Pot tvorí z väčšej časti voda, ďalej sú to v menšej miere soli, ionty ako horčík, draslík či chlór, ale aj napríklad močovina. Samotný nezapácha, typický zápach spôsobujú baktérie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti potných žliaz a pot rozkladajú.

Na trhu existujú dva výrobky, ktoré sľubujú pot obmedziť či dokonca celkom odstrániť jeho tvorbu. Deodoranty neutralizujú zápach, ale neblokujú činnosť potných žliaz. Väčšina z nich obsahuje látky, ktoré majú schopnosť rozpúšťať molekuly pachu a spomaľovať množenie baktérií.

Antiperspiranty priamo bránia vzniku potu, a to najmä s pomocou kamenca či iných zlúčenín hliníka. Deodoranty hliník zväčša v zložení nemajú. U dospievajúcich (ale nielen u nich) nie je žiaduce tvorbu potu celkom potlačiť, voľte preto radšej deodoranty, hoci, samozrejme, výber je len na vás.

Od akého veku?

V akom veku a či vôbec deťom kúpite nejaký prostriedok na tlmenie telesného zápachu rovnako záleží iba od vášho rozhodnutia. Potné žľazy začínajú fungovať počas dospievania, aktívnejšie sú pritom u chlapcov ako u dievčat. Práve v tomto období je čas kúpiť prvý deodorant.

Tento moment však oddialite, ak dieťa bude dôsledne dodržiavať hygienu, meniť si dostatočne často oblečenie a nosiť také oblečenie, ktoré nepodporuje zvýšené potenie. Negatívny vplyv majú v tomto smere najmä syntetické, umelo vyrábané látky. Lepšou voľbou sú módne kúsky z bavlny. Oblečenie by zároveň nemalo byť priúzke, pretože to zvyšuje tvorbu potu.

Na intenzitu telesného zápachu má vplyv aj strava. K zvýšenému poteniu prispievajú korenisté a pikantné jedlá, ďalej jedlá s obsahom cesnaku, cibule, kapusty, brokolice, karfiolu či kelu. Nadmerné potenie môže súvisieť aj s nedostatkom niektorých významných živín, najmä stopového prvku zinku. Potraviny bohaté na zinok sú napríklad mäso, tekvicové semienka, orechy či listová zelenina. Na regulovanie potu pomáha aj dostatočné pitie, najmä čistej vody.

Čo najprírodnejšie

Deodorant vyberajte najmä podľa zloženia. To by malo byť čo najprírodnejšie, pretože pokožka v oblastí podpazušia je veľmi citlivá. Obsah alkoholu, jedlej sódy či chemické prísady, ako sú napríklad vône, môžu spôsobovať podráždenie pokožky a nepríjemné svrbenie. V prípravkoch, ktoré sa označujú ako prírodné, bojujú proti zápachu napríklad byliny ako šalvia a levanduľa či citrusy. Prírodné deodoranty neobsahujú chemické látky ako parabény, ftaláty, propylénglykol či farbivá.

Pre citlivú pokožku, ktorá sa prejavuje vysušovaním či vznikom ekzematických ložísk, vyberajte prípravok, ktorý je priamo určený pre tento typ kože, výrobcovia tieto produkty označujú ako sensitive.

Hliník radšej nie

Doteraz sa síce spoľahlivo nedokázala súvislosť medzi používaním antiperspirantov a zvýšeným rizikom rakoviny prsníka (aj u mužov), avšak odborníci radia predbežnú opatrnosť. Podľa viacerých štúdií existuje možnosť, že hliník, ale i niektoré ďalšie látky obsiahnuté v antiperspirantoch Sa môžu vstrebávať do kože a negatívne ovplyvňovať ženský pohlavný hormón estrogén. O ňom je už dobre známe, že pôsobí na rast rakovinových buniek.

Vyhnúť sa hliníku úplne nie je, žiaľ, možné, nájdete ho v liekoch, kozmetike, prísadách do jedla, opaľovacích krémoch a celkom bežne ho používame aj v domácnosti. Alebo snáď doma nemáte alobal či riad z hliníka? Má však zmysel produkty s jeho obsahom obmedziť.

Akú formu zvoliť?
Guľôčku, sprej či tuhý výrobok? V ich účinnosti rozdiel nie je, záleží na tom, čo vy alebo vaše dieťa uprednostňuje, čo je vám príjemnejšie. Faktom zostáva, že deodoranty v tvare guľôčky schnú na pokožke najdlhšie, na druhej strane však zväčša nezanechávajú stopy na oblečení a sú vďaka svojmu zloženiu šetrnejšie k pokožke.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa