Deti od 5 do 11 rokov sa budú proti covidu očkovať v troch centrách

TASR, gb, 12. októbra 2021 o 04:00

Deti vo veku od päť do 11 rokov budú na Slovensku očkovať v troch vyhradených centrách. Pôjde o Národný ústav detských chorôb v Bratislave, ďalej o Univerzitnú nemocnicu Martin a Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach.

Niektoré mladšie deti dostanú možnosť sa očkovať.

Foto: Shutterstock.com

Vyplýva to z usmernenia Ministerstva zdravotníctva k očkovaniu detí v tejto vekovej kategórii, ktoré rezort zverejnil na svojom webe. Ministerstvo priblížilo, že o očkovanie môže požiadať len zákonný zástupca. Musí ísť o vysoko rizikové dieťa, u ktorého by prekonanie ochorenia Covid-19 mohlo viesť k vážnemu poškodeniu zdravia, výraznému zhoršeniu základného ochorenia a prípadnej smrti.

Rezort zdravotníctva uviedol, že za rizikové považuje neurovývinové ochorenia, chronické pľúcne ochorenia, závažné poruchy imunity, aktívne onkologické ochorenia, chronické srdcové zlyhávanie a pľúcnu hypertenziu, vážnu formu anémie, ale aj iné ochorenia. Tie však musí zvážiť lekár špecialista.

O očkovanie môže požiadať aj zákonný zástupca dieťaťa, ktorého ochorenie Covid-19 by predstavovalo veľmi vysoké epidemiologické riziko pre rizikové dieťa žijúce s ním v spoločnej domácnosti, uviedlo MZ SR v usmernení.

Očkovanie sa bude v troch centrách naviazaných na ambulancie pre očkovanie rizikových detí realizovať len na základe pridelenia termínu prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk. Na očkovanie detí v tejto vekovej kategórii budú mať vyhradené hodiny.

Vakcína pre deti vo veku od 5 do 11 rokov zatiaľ oficiálne nie je schválená európskymi regulačnými orgánmi, očakáva sa, že sa tak stane najskôr koncom novembra.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >