Deti ani zvieratá nesmú počas horúčav zostať v aute. Teplota môže stúpnuť až takto!

TASR, 11. júna 2021 o 04:50

„Vnútrajšok auta sa zmení doslova na skleník a u dieťaťa môže dôjsť k zlyhávaniu základných životných funkcií: vedomia, dýchania a krvného obehu," zdôraznila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Zabudnúť dieťa v aute sa dá veľmi ľahko, stačí chvíľa nepozornosti.

Foto: Shutterstock.com

V niektorých prípadoch môže nastať smrť už po 15 až 20 minútach strávených pri extrémne vysokej teplote vzduchu. Okrem detí a zvierat nenechávajte nikdy v aute ani starších či nevládnych ľudí. V prípade horúčav môže v stojacom aute so zatvorenými oknami stúpnuť teplota až na 60 až 70 stupňov Celzia, čo nemôže zniesť žiaden živý organizmus. Problémom je aj to, že uväznené osoby či zvieratá z takéhoto nebezpečenstva nevedia uniknúť, nevedia si otvoriť okná alebo dvere.

Zdravotnícki záchranári varujú, že prehriatie organizmu môže nastať pri dlhšej ceste vo vozidle bez funkčnej klimatizácie a bez prísunu čerstvého vzduchu. Zdôraznili, že detský organizmus sa prehrieva až päťkrát rýchlejšie ako organizmus dospelého človeka. Prejaví sa to s odstupom niekoľkých hodín zvýšenou telesnou teplotou až horúčkou, bolesťami hlavy, vracaním a celkovou slabosťou. „Veľmi dôležité je preto dopĺňať tekutiny už počas cesty, aby organizmus mal šancu sám sa ochladzovať potením. Dehydratácia, teda nedostatok tekutín v organizme, totiž urýchľuje prehrievanie organizmu," dodala Krčová.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >