Čo bude vysielať RTVS cez sviatky? Aj novú rozprávku Čarovný kamienok

TASR, 3. decembra 2019 o 04:47

Overená rozprávková i filmová klasika, rozhovory, rozhlasové hry, ale aj novú rozprávku Čarovný kamienok či pokračovanie historickej drámy Mária Terézia ponúkne RTVS počas vianočných sviatkov pre divákov a poslucháčov.

V novej vianočnej rozprávke Čarovný kamienok sa predstaví aj obľúbený herec Ady Hajdu.

Foto: RTVS

Na Štedrý večer odvysiela Jednotka v premiére rozprávku z dielne RTVS Čarovný kamienok. Hlavní hrdinovia Čarovného kamienka bojujú proti bezohľadnému ničeniu lesa a snažia sa zachrániť lesnú ríšu so všetkými jeho bytosťami.

Ako uviedol televízny programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák, rozprávkové Vianoce budú na Jednotke pokračovať koprodukčnou rozprávkou Princezná a pol kráľovstva, ktorú RTVS pripravila s Českou televíziou.

Na Štefana 26. decembra sa môžu diváci tešiť na premiéru Čertovského pera. Fanúšikovia animovaných rozprávok si prídu na svoje od 23. decembra, keď budú na Dvojke odvysielané večerníčkové seriály Drobci a Websterovci. Od 31. decembra ich vystrieda seriál Tresky Plesky.

Pokračovanie výpravnej historickej minisérie Mária Terézia II. uvedie Jednotka 27. a 28. decembra. Lákadlom podľa Ťapáka je aj kinohit Loli Paradička a film Cesta do nemožna. Z premiérovej zahraničnej produkcie RTVS odvysiela titul Božská Florence a romantickú komédiu Srdcu nerozkážeš.

Obdobie vianočných sviatkov divákom spríjemnia aj nestarnúce filmy československej klasiky ako S tebou mě baví svět, Dívka na koštěti, Pyšná princezná, Marečku, podejte mi pero. Chýbať nebudú ani klasické slovenské filmy Vianočné oblátky, Majster kat či trojdielny film Sváko Ragan.

Duchovné hodnoty a tradície Vianoc a Nového roku na Jednotke umocnia prenosy zo slávnostných bohoslužieb. Pripravená je aj polnočná omša 24. decembra, pápežské požehnanie Urbi et Orbi 25. decembra či priamy prenos z Novoročnej svätej omše 1. januára. Dvojka pripravila počas vianočných programov aj viaceré premiéry dokumentov.

Posledný večer tohto roka bude na RTVS patriť zábave aj hudbe. Jednotka pripravila špeciálne silvestrovské vydanie šou Milujem Slovensko a Neskoro večer. Dvojka odvysiela premiéry koncertov Ariany Grande a Duran Duran i vystúpenia U2 a Robbieho Williamsa.

A čo rozhlas?

Rozhlasová vianočná nádielka tradične zahŕňa rozhovory s osobnosťami, rozprávky, rozhlasové hry či koncerty vážnej, ľudovej i populárnej hudby. „Vieme, že v týchto dňoch sme spoločníkom našich poslucháčov viac než inokedy, preto príprava kvalitnej ponuky na toto obdobie je pre nás každoročne veľká výzva, ktorej sa chceme čo najlepšie zhostiť," povedal programový riaditeľ rozhlasu Michal Dzurjanin.

Rádio Slovensko odvysiela niekoľko premiér. Pozvanie Adely Vinczeovej do relácie Spojky na Štedrý deň prijal Richard Müller. Súčasťou prúdového vysielania bude aj päť prozaických miniatúr súčasných slovenských autorov. Na Druhý sviatok vianočný si poslucháči vypočujú premiéry hitov Stanislava Štepku Návod na použitie a fíčra Diany Kacárovej Vianoce. Súčasťou vysielania budú aj prenosy bohoslužieb.

Vianočný aj novoročný program na obidvoch okruhoch RTVS bude podľa generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka zohľadňovať ducha Vianoc. „Bude nastavený tak, aby bol pokojný, radostný, aby pripomínal ľuďom, že cez Vianoce sa majú stretnúť v rodinnom kruhu, aby oslávili najkrajšie sviatky roka a aby si povedali to, čo cez celý rok nestihli. Dúfam, že takúto atmosféru budú mať aj naše vianočné televízne či rozhlasové programy," dodal Rezník.

O čom bude rozprávka Čarovný kamienok
Humorne ladená televízna rozprávka o čarovnom kamienku, ktorý plní želania a o sile lásky, ktorá prekoná ľudskú chamtivosť. V jednej rozprávkovej krajine žili ľudia dlhé roky spokojne, mali svoje bežné radosti aj starosti, tešili sa z prírody naokolo, majestátneho lesa. Neprekážalo im, že je panstvo opustené a nemajú žiadneho pána. Mali pokoj a mohli si žiť slobodne.

Nikto netušil, že príchod panstva znamená zmenu života k horšiemu. A netušili to ani obyvatelia lesnej ríše, ktorá bola nielen krásna, ale aj zvláštna. Okrem divých zvierat, vtákov a motýľov tu žili aj víly, škriatkovia, trpaslíci a iné čarovné a viac či menej očarujúce stvorenia, ľudskému oku neviditeľné. Vládcovia lesa darovali strigôňom Bendegúzovi (Ady Hajdu) a Sebele (Zuzana Bydžovská) čarovný kamienok, ktorý mal moc plniť ľudské želania.

Strigôni uzatvorili stávku, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú, alebo použijú na dobré skutky. A tak sa kamienok dostal do sveta ľudí a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny a panstva čakali veľké zmeny. Na panstvo v sprievode komorníka Vendelína (Jakub Rybárik) a sestry Júlie (Kristína Spačová) prichádza mladý gróf Henrich (Daniel Žulčák), ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť.

Henrich, ktorý má obrovské podlžnosti a množstvo negatívnych charakterových vlastností, má však iný úmysel. Rozhodne sa vyrúbať les. Do cesty sa mu však postavia nielen obyvatelia lesa, ale aj mlynár Matúš (Jakub Jablonský) a jeho sestra, grófka Júlia (Kristína Spáčová). Čo sa stane s čarovným kamienkom? Vyhrá stávku Bendegúz, či Sebela? (zdroj: RTVS)

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >