Ako sa ochrániť pred žltačkou? Jedno triviálne opatrenie nákaze zabráni

gb, 8. októbra 2023 o 06:21

Na východe Slovenska opäť rastie počet prípadov žltačky. Čo môžete urobiť, aby ste sa nenakazili vy či vaše deti?

K umývaniu rúk treba deti viesť od útleho veku, je to aj prevencia vzniku žltačky.

Foto: Shutterstock.com

Vzhľadom na ohniská nákazy hepatitídy typu A v Prešovskom a Košickom kraji, ktoré začali horieť od augusta toho roka, pripomína Úrad verejného zdravotníctva hlavné zásady prevencie a zdôrazňuje význam očkovania proti tomuto infekčnému ochoreniu. „Z dôvodu zvýšeného pohybu osôb, dlhej inkubačnej doby ochorenia (môže byť až 50 dní) a obdobia, kedy sa šíreniu vírusu typu A darí (september, október), sa žltačka medzi ľuďmi šíri rýchlejšie,” konštatuje úrad.

Vírusová hepatitída (žltačka) typu A je prenosné ochorenie, ktoré u človeka spôsobuje vírusový zápal pečene. Vírus sa najčastejšie prenáša neumytými rukami, obyčajne pri nedodržaní zásad osobnej hygieny (zvlášť pri nedostatočnom umývaní rúk po toalete a pred jedlom) a pri tesnom kontakte (najmä v rodinách a kolektívoch). Práve jednoduché umývanie rúk môže nákaze celkom zabrániť.

„Choroba začína príznakmi pripomínajúcimi chrípku a gastrointestinálnymi príznakmi spojenými s bolesťou brucha, kĺbov, celkovou nevoľnosťou, zvýšenou teplotou, prítomný býva i tmavý moč. O niekoľko dní sa u väčšiny chorých zjaví žltačka. Zdrojom nákazy je infikovaný človek v infekčnom štádiu ochorenia, kontaminovaná voda a potraviny. Inkubačná doba ochorenia (čas od vniknutia vírusu do organizmu až po prejavenie sa prvých príznakov) je 15 až 50 dní,” vysvetľuje v správe na sociálnych sieťach Úrad verejného zdravotníctva.

Prevencia a liečba choroby

Liečba sa sústreďuje na tlmenie príznakov a diétu šetriacu pečeň. Ochorenie našťastie nezanecháva následky a neprechádza do chronického štádia.

Pred žltačkou je možné chrániť sa očkovaním. Ochranu poskytuje aj vysoký hygienický štandard bývania, hromadné zásobovanie obyvateľstva zdravotne bezpečnou pitnou vodou z kontrolovaných vodovodov, zabezpečenie kanalizácie. Práve z týchto dôvodov sa ani na Slovensku nevykonáva plošné očkovanie proti žltačke typu A.

Kedy sa odporúča očkovanie proti žltačke typu A?
Očkovanie proti žltačke typu A sa odporúča osobám pred plánovanou cestou do krajín s nízkou sociálno-ekonomickou a hygienickou úrovňou a vysokou cirkuláciou vírusu v populácii, deťom vo veku dvoch rokov žijúcim v miestach s nízkym sociálno-hygienickým štandardom, osobám sledovaným pre chronické ochorenie pečene, zamestnancom v potravinárstve a podobne. Očkovanie je možné aj postexpozične (teda po vystavení sa nákaze), to však nezabráni trvaniu karanténnych opatrení.


Prečítajte si informácie Úradu verejného zdravotníctva o žltačke






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa