12 dôvodov, prečo je zdravé piť kávu

gb, 11. októbra 2021 o 04:00

Roky sa tvrdilo, že káva škodí zdraviu, ale pravda je niekde inde. Ak teda potrebujete nakopnúť alebo si na chvíľku odpočinúť od povinností či od detí, bez výčitky to urobte.

Káva je zdravá.

Foto: Shutterstock.com

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. Vďaka vysokej hladine antioxidantov a prospešných látok je aj pomerne zdravým nápojom. Najrôznejšie svetové štúdie dokazujú, že ten, kto pije kávu, má omnoho nižšie riziko určitých druhov závažných ochorení. Prinášame vám 12 dôvodov, prečo piť kávu s ešte väčšou chuťou.

1. Budete bystrejší a plní energie

Vďaka obsiahnutému kofeínu zvyšuje káva hladinu energie. Kofeín je najčastejšie konzumovaná psychoaktívna látka na svete. Po vypití šálky kávy je kofeín absorbovaný do krvi a následne putuje do mozgu, kde zvyšuje množstvo niektorých neurotransmiterov, čo vedie k lepšiemu výkonu. Káva tak zlepšuje pamäť, náladu, zvyšuje bdelosť a dodáva energiu.

2. Pomáha spaľovať tuky

Kofeín sa nachádza takmer v každom komerčnom doplnku stravy na spaľovanie tukov – má to svoje opodstatnenie. Je to jedna z mála prírodných látok, ktorá preukázateľne pomáha pri spaľovaní tukov. Svetové štúdie ukazujú, že kofeín môže zrýchliť metabolizmus o 3 až 11 percent. Majte však na pamäti, že ak pijete kávu dlhodobo a vo väčších dávkach, môžu jej účinky postupne strácať svoju intenzitu, pretože si na ne organizmus postupne zvyká, uvádza sa v tlačovej správe spoločnosti vyrábajúcej produkty značky Slim Pasta, čo sú nízkokalorické a nízkosacharidové alternatívy cestovín a ryže.

3. Môže zlepšiť fyzický výkon

Kofeín zvyšuje hladinu adrenalínu (epinefrínu) v krvi, čo je hormón, ktorý telo pripravuje na telesnú námahu. Vďaka kofeínu môžete zlepšiť svoju fyzickú výkonnosť v priemere o 10 až 12 percent. Ak netrpíte vysokým krvným tlakom, vyskúšajte si dať pred cestou do fitness centra šálku kávy a uvidíte, ako vás „nakopne“.

4. Obsahuje základné potrebné živiny

Kávové zrná sú bohatým zdrojom mikronutrientov. Jedna bežná šálka kávy obsahuje riboflavín (vitamín B2), kyselinu pantoténovú (vitamín B5), mangán, draslík, horčík a niacín (vitamín B3).

5. Môže znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu

Cukrovka 2. typu je zdravotným problémom, ktorý postihuje milióny ľudí po celom svete. Vyznačuje sa zvýšenou hladinou cukru v krvi spôsobenou inzulínovou rezistenciou (stav, keď telo nedokáže využiť svoj vlastný inzulín) alebo zníženou schopnosťou vylučovať inzulín. Štúdie dokazujú, že milovníci kávy majú o 23 až 50 percent nižšie riziko vzniku tohto ochorenia.

6. Môže vás chrániť pred Alzheimerovou chorobou a demenciou

Alzheimerova choroba je najčastejšie neurodegeneratívne ochorenie a celosvetovo najčastejšia príčina demencie. Tento stav obvykle postihuje ľudí nad 65 rokov. Okrem pravidelného cvičenia a zdravého stravovania, môže aj pitie kávy prispieť ku zníženiu výskytu tohto ochorenia.

7. Môže znížiť riziko vzniku Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba je druhou najčastejšou neurodegeneratívnou chorobou a je spôsobená úbytkom neurónov generujúcich dopamín v našom mozgu. Aj v týchto prípadoch bolo pitie kávy preukázané ako prospešné a znižujúce výskyt tejto choroby.

8. Môže ochrániť vašu pečeň

Pečeň je orgán, ktorý plní stovky dôležitých funkcií. Hospodári s energiou, tvorí žlč, zásobuje telo živinami a vitamínmi, a zároveň odstraňuje jedovaté látky. Veľmi závažným ochorením je cirhóza pečene. Ľudia, ktorí pijú približne štyri šálky kávy denne, majú až o 80 percent nižšie riziko cirhózy pečene.

9. Dokáže bojovať s depresiou

Depresia je závažná duševná porucha, ktorá vás môže pekne potrápiť. Štúdia z roku 2011 dokazuje, že ženy, ktoré vypili približne štyri šálky kávy denne, mali o 20 percent nižšie riziko depresie.

10. Môže znížiť riziko určitých typov rakoviny

Rakovina je jednou z hlavných príčin úmrtí na svete. Pravidelné pitie kávy môže chrániť pred rakovinou pečene (tretí najčastejší druh rakoviny, na ktorý sa umiera) a hrubého čreva (štvrtý najčastejší druh rakoviny, na ktorý sa umiera). Svetové štúdie dokazujú, že milovníci kávy majú až o 40 percent nižšie riziko rakoviny pečene a až o 15 percent nižšie riziko karcinómu hrubého čreva.

11. Môže vám pomôcť žiť dlhšie

Vďaka predchádzajúcim poznatkom je jasné, že pravidelní konzumenti kávy sa môžu aspoň z časti vyhnúť mnohým nepríjemným chorobám. Pitie kávy síce nezaručí nesmrteľnosť, ale možno vám môže predĺžiť život.

12. Najväčší zdroj antioxidantov zo stravy

Káva má pomerne vysoký obsah antioxidantov. To sú látky, ktoré chránia pred pôsobením takzvaných voľných radikálov, ktoré vedia v organizme vyvolať rakovinu či srdcovo-cievne ochorenie. 

Čo na zaradenie kávy do pravidelného denného stravovacieho režim režimu hovorí výživová poradkyňa značky Slim Pasta, Monika Rychlovská Tělupilová? „Pretože káva prináša telu množstvo pozitívnych látok a vďaka kofeínu podporuje spaľovanie tukov, má tak v zdravom jedálničku rozhodne svoje pevné miesto.“ uvádza.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >