Ježko ako terapeut.
Foto: Shutterstock.comNetradičnú ježkoterapiu ponúkajú v centre Káčko v Žiline, ktoré prevádzkuje združenie IPčko pomáhajúce deťom a mladým ľuďom v ťažkých situáciách. Ježko, ktorý funguje ako terapeut, je samičkou, volá sa Svetlana a organizácia momentálne pracuje na tom, aby sa jeho súkmeňovci rozšírili aj do ďalších Káčok na Slovensku.
V týchto kontaktných bodoch sa poskytuje krízová intervencia a pomoc v akútnych životných situáciách. Jedným z nástrojov pomoci je aj terapia prostredníctvom zvierat. „Animoterapia je špeciálna terapia, ktorá využíva pozitívny vplyv zvierat na psychické, fyzické aj emocionálne zdravie. Zistilo sa, že hladkanie zvierat a trávenie času s nimi pomáha zmierniť pocity úzkosti, stresu, strachu, depresie, ADHD, demencie aj posttraumatickej stresovej poruchy a dokonca znižuje krvný tlak,” uvádza združenie.
Rastúci záujem o animoterapiu a pozitívne účinky, ktoré bezpochyby má, viedol aj k hľadaniu menej tradičných zvieracích terapeutov, než sú mačky, psy či kone. „V IPčku máme veľmi pozitívny vzťah k zvieratám a neraz sme sa presvedčili, že naši havkáči nám boli veľmi nápomocní počas poradenských a krízových rozhovorov. Repertoár terapeutických zvieratiek rozširujeme o ježka afrického,” uviedla organizácia a hneď aj vymenovala niekoľko dobrých stránok, ktorými sa ježkovia vyznačujú.
„Ježkovia často dokážu vycítiť zlé pocity a pôsobiť súcitne, niekedy tiež napodobňujú emócie svojich majiteľov. Utešujú maznaním, olizovaním a ponúkajú svoje labky alebo hebké brušká na hladkanie. Ich obrana úplne klesá, ak sú schopní vytvoriť si úzke spojenie s ľuďmi,” to sú podľa organizácie IPčko hlavné výhody ježkoterapie.
Hladké bruško a labky sú síce fajn, no čo pichliače? Aj tie majú svoj terapeutický význam: „Pichliače dokážu stimulovať človeka, ktorý drží ježka v rukách a upokojovanie ježka pri prvom dotyku znamená, že sa upokojujú pichliače a aj ten, kto ho má na ruke.”
Pozrite si, ako vyzerá ježkoterapeutka v žilinskom centre Káčko.