Zachraňujú domček deduška Večerníčka, vznikne v ňom expozícia televíznej rozprávky

TASR, 13. júla 2020 o 04:29

Turisti domčeka deduška Večerníčka v Novej Sedlici vyhľadávajú už dnes, po rekonštrukcii sa im však naskytne krajší pohľad. Časom v ňom vznikne expozícia televíznej rozprávky.

Domček deduška Večerníčka potrebuje rekonštrukciu.

Foto: TASR

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala začiatkom júla. Ide o jeden z posledných objektov ľudovej architektúry tohto druhu na území Prešovského kraja, ktorý verejnosť pozná a vyhľadáva ako chalúpku deduška Večerníčka.

„Zvučka Večerníčka je najdlhšie vysielanou zvučkou v Slovenskej republike. Odrastá na nej už tretia generácia divákov RTVS. Keď sme sa dozvedeli, že predmetný domček je v dezolátnom stave, považovali sme za povinnosť zachrániť ho,“ poznamenal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Večerníčková zvučka mala premiéru pred 42 rokmi, kedy Československá televízia začala s pravidelným farebným vysielaním. Námet a scenár vytvorila Anna Minichová, pod výtvarné stvárnenie a réžiu sa podpísal Ladislav Čapek, hudbu Jaroslava Celbu interpretoval Filmový symfonický orchester.

Ikonický domček vo večerníčkovej znelke.

Foto: RTVS

Do reálneho domčeka zatekalo a obec preto v minulosti prekryla slamenú strechu nepremokavou celtou. Na mnohých miestach bola opadaná aj hlinená omietka, preto už bolo nutnosťou, aby došlo k rekonštrukcii tohto zrubu. Vymení sa nielen strecha, ale aj poškodené drevené hranoly, stropný krov, okenice a okná, dvere, drevené podlahy, vymuruje sa komín a nanovo zvonku i zvnútra omietne.

„Je to drevenica z drevených trámov, ktoré sú okresané a spájané bez klincov, pokope držia vlastnou váhou. Pri oprave sa využijú tradičné techniky, majstri naviažu aj slamenú strechu,“ informoval zhotoviteľ Dušan Žipaj.

Rekonštrukcia a obnova tejto kultúrnej pamiatky by mala prebiehať päť mesiacov. Plánovaný termín ukončenia je november. Drevenú stavbu RTVS presťahuje, zostane však v Novej Sedlici na mieste, kde bude pre turistov dostupnejšia. „Verím, že o nejaký čas sa v tomto domčeku otvorí expozícia televíznej rozprávky a podporíme tak cestovný a turistický ruch v tomto krásnom kúte Slovenska,“ skonštatoval Jaroslav Rezník.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >