Po stopách Sisi. V Bardejove si slávnú cisárovnú pripomínajú novým turistickým chodníkom

SITA, pt, 24. júla 2019 o 22:05

Tri týždne, ktoré slávna cisárovná Alžbeta, zvaná Sisi strávila v Bardejovských kúpeľoch, pripomína od tohto leta aj nový náučný chodník. Príjemná prechádzka, ktorú zvládnu aj rodiny s deťmi či hendikepovaní, trvá asi 45 minút.

Hotel, kde Sisi počas pobytu v Bardejovských kúpeľoch bývala.

Foto: Marián Šoth

Náučný chodník nazvaný Sisi a jej zastavenia je novinkou. Má 2,3 kilometra a sedem zastavená. Začína v kúpeľnom parku pred hotelom Alžbeta a predstavuje okruh kúpeľným lesoparkom, ktorý končí v parčíku za hotelom.

Ako uviedla personálna a prevádzková riaditeľka Bardejovských kúpeľov Elena Romanová, trasa je fyzicky aj časovo nenáročná, vhodná pre rodiny s deťmi a hendikepované osoby.

Prvé zastavenie je pred rekonštruovaným hotelom Alžbeta, kde kedysi Sisi bývala a v parčíku pred ním je socha cisárovnej. Druhé je pri Lávke priateľstva, tretie v lesíku nad letným kúpaliskom. Štvrté pri Kyslíkovej dráhe vybavenej rôznymi interaktívnymi zariadeniami, kde si môžu ľudia zacvičiť. Piate je pri vstupe na náučný chodník Čierna mláka. Ďalšie je pri revitalizovanom jazierku a posledné siedme je v parčíku Diana za hotelom Alžbeta.

„Náučný chodník približuje návštevníkom krásne prostredie Bardejovských Kúpeľov tak, ako si ho zamilovala počas svojej návštevy Sisi. Cisárovná bola známa tým, že milovala prírodu a dlhé prechádzky. Návštevníkov zavedie chodník mimo centra kúpeľov do nepoznaných krásnych zákutí lesoparku,“ priblížila Elena Romanová.

Ako dodala, cisárovná bola podľa jej ošetrujúceho lekára Henricha Hintza disciplinovanou pacientkou, ktorá dodržiavala liečebný režim. „V rámci pitnej kúry mala naordinované pitie kúpeľného prameňa Lobogo, ktorý v súčasnosti na jej počesť nesie meno Alžbeta. Navštívila aj mesto Bardejov. Po jej stopách sem prichádza čoraz viac jej priaznivcov, hlavne ženy,“ prezradila riaditeľka.

Muzeálny apartmán Sisi v Bardejovských kúpeľoch.

Foto: Bardejovské kúpele

Nový náučný chodník je súčasťou aktivít kúpeľov pri budovaní značky Kráľovské kúpele. V tomto duchu dostala koncom mája nový šat i meno Kaviareň v hoteli Ozón, ktorá sa po novom volá Kaviareň Sisi. Svojou výzdobou i sortimentom pripomína cisárovnú.

Aktivity na posilnenie tejto značky začali kúpele v roku 2016 po rekonštrukcii liečebného domu Alžbeta, ktorý nesie meno po rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej. Jeho súčasťou je aj muzeálny apartmán Sisi, vyzdobený fotografiami a obrazmi Sisi a dobovým nábytkom. Je prístupný aj turistom. „Značku Sisi a jej prepojenosť na kúpele mienime posilňovať aj do budúcnosti. Vidíme v tom potenciál. Na rozdiel od iných turistických atrakcií, ktoré používajú meno Sisi na prilákanie turistov bez toho, aby mali nejaké reálne prepojenie na ozajstnú cisárovnú a kráľovnú Alžbetu,“ vysvetlila Elena Romanová.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >