Na Bratislavskom hrade otvorili svetovú výstavu Poklad Inkov

TASR, 26. júna 2020 o 04:17

Bratislavský hrad hostí svetovú výstavu Poklad Inkov, ktorá predstavuje vyše stovku originálnych zlatých exponátov pochádzajúcich z obdobia dávnych civilizácií Južnej Ameriky.

Výstava Poklad Inkov ponúka jedinečný pohľad na starobylú juhoamerickú kultúru.

Foto: www.ticketportal.sk

Výstava vznikla pod záštitou peruánskej vlády a prezentuje najväčší zlatý poklad sveta, ktorý dokladá bohatstvo a vyspelosť predkolumbovskej Ameriky.

Výstava neodhaľuje len najväčší zlatý poklad Inkskej ríše, návštevníkov zoznámi s celou históriou osídľovania amerického kontinentu. Priblíži dávne civilizácie, mystiku ich rituálov a uctievanie zlata ako božskej esencie.

Okrem tisíce rokov starých zlatých predmetov, ktoré sú zapožičané z Múzea zlata v Lime, môžu návštevníci výstavy obdivovať modely reálnych stavieb a rituálnych miest vrátane legendárneho Machu Picchu. Osídľovanie Ameriky mapujú názorne spracované grafické panely. Nechýba zlatý trón s postavou Sapa Inka a ďalšie ukážky kultúry pôvodných obyvateľov Južnej Ameriky. Návštevníci výstavy sa zoznámia s príbehmi inkských bojovníkov a ich vládcov, ale aj so stredovekou navigáciou a prvými zaoceánskymi plavbami.

Výstavu dopĺňa zbierka predmetov z Národného múzea v Prahe, demonštrujúca zručnosť a šikovnosť dávnych civilizácií, tiež projekcie, 3D interaktívna zóna. Medzi najpôsobivejšie exponáty sa radí zlatá posmrtná maska zdobená smaragdami. Najvzácnejším predmetom výstavy je podľa Petra Bartu, riaditeľa SNM - Historického múzea, zlatá kráľovská štandarda, ozdobná tyč, na ktorú sa pripevňuje zástava. Ďalej uviedol, že vizuálne je výstava vyslovene pripravená pre Bratislavský hrad. "Na každom mieste, kde táto výstava bola, mala možno svoju originalitu, videl som ju na troch miestach - Budapešť, Brno, Bratislava, ale trúfnem si povedať, že tu vyzerá najkrajšie," zhodnotil pre TASR Barta.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a fotoreportáž.
han mac

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >