
Milan Rastislav Štefánik.
Foto: TASRDajte si spolu so svojimi deťmi test, ako ovládate slovenskú históriu. Kto bude úspešnejší?
Sú to len deti, veľa veci chápu svojsky, a predsa je ich mozog niekoľkokrát aktívnejší v porovnaní s dospelými. Okolo druhého roku života spotrebuje toľko energie ako mozog dospelého človeka. V troch rokoch je dokonca dvakrát aktívnejší a táto vysoká miera aktivity pokračuje do deviateho až desiateho roku. Čo to znamená? Precvičujte s deťmi ich hlávky, nebojte sa náročných úloh, hlavne, nech sú zábavné.
Slovensko ovplyvňuje teplý vzduch z juhu, ale aj tlaková níž. Rátajte s prehánkami či dažďom.
Prvý telefón, predstavenie teórie relativity či periodickej sústavy chemických prvkov. Mesiac marec je bohatý na prelomové objavy a udalosti, práve o nich je náš dnešný kvíz. Nech sa páči, otestujte si svoj všeobecný prehľad.
Sú miesta, ktoré majú bohatú históriu, no vie o nich len málo ľudí. Takým je aj hrádok Brestov, jeden z najstarších v okolí Košíc. Pod nánosmi stáročí bol ukrytý tak dobre, že jeho pozostatky boli objavené až v roku 1975. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou, ku ktorej vás v rámci dnešného tipu na výlet pozývame.
Digitálna hra sa odohráva vo svete úspešného TV seriálu a rozprávkových kníh o dvoch nerozlučných kamarátkach Mimi a Líze.
Študentka medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zozbierala rozprávky z rôznych častí sveta a vydala ich knižne. Desať rozprávok Ľubomíre Marczellovej porozprávali jej spolužiaci zo zahraničia. Autorka knihu aj sama ilustrovala. V knižke možno nájsť rozprávky z Grécka, Sýrie, Vietnamu, Venezuely, ale tiež z Nigérie, Číny či Švédska. Čitatelia si tiež budú môcť prečítať ruskú, ukrajinskú a namíbijskú rozprávku.
Poznať významné literárne diela slovenských autorov patrí k všeobecnému rozhľadu. Ukážte, či ste v škole dobre počúvali.