Ktorú z dvoch možností si vyberie? Jednoduchá hra vám pomôže lepšie spoznať vaše dieťa

pt, 21. septembra 2020 o 05:01

Hra je pre deti nesmierne dôležitá. Pomocou nej sa učia, zabávajú i – spoznávajú. Takmer každá hra poodhalí charakter dieťaťa či spôsob jeho rozmýšľania, ide len o to, ako to dospelí dokážu čítať.

Čo sa skrýva v detských hlávkach? Niekedy stačí tá najjednoduchšia otázka, ktorá veľa odhalí.

Foto: shutterstock.com

Niekedy netreba ani dlhé rozhovory či rozbory detských kresieb, stačí jednoduchá otázka, ktorá dá dieťaťu na výber jednu z dvoch možností, a ktorá rodičom o ich potomkovi veľa napovie.

Pekný alebo múdry? Dom alebo byt? Anna alebo Elsa z Frozen? Sláva alebo radosť? Peter Sagan alebo Petra Vlhová? Hory alebo more? Kráľ alebo čarodejník? Koho si vyberiete, prípadne prečo?

Hra na jednu z možností je skvelá z viacerých dôvodov. Možno ju hrať kdekoľvek, kedykoľvek pri ľubovoľnom počte hráčov. Detí učí premýšľať o vlastných hodnotách, rozhodovať sa aj formulovať svoje myšlienky.

Spoznávajú pri nej samých seba, zamýšľajú sa nad vecami, nad ktorými sa pri každodenných povinnostiach často nemajú čas pozastaviť, triedia si priority, a ešte ich aj nahlas zdôvodňujú. V neposlednom rade utužuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom, navodzuje dôveru.

„Cestovali sme niekam autom, deti sa mi zdali už príliš hlučné, tak som s nimi začal túto hru. Napokon sa to ukázalo ako veľmi zaujímavé a dozvedel som sa o nich a ich vnútre oveľa viac, ako keď sa pýtam, čo nové v škole alebo ako sa mali vonku. A keď sa začali pýtať deti mňa, bola to príležitosť popremýšľať aj sám nad sebou,“ hovorí Radovan, otec dvoch školákov.

Otázky môžu byť ľubovoľné, rodič najlepšie pozná svoje deti, prípadne vie, čo sa o nich chce dozvedieť, takže podľa toho možnosti volí. Hru môže zároveň šikovne riadiť, napríklad sa opýtať dieťaťa, prečo uprednostnilo práve túto možnosť, aké nevýhody vidí v tej druhej možnosti, niekedy môže na otázku odpovedať aj sám a zdôvodniť to.

Deti sa radi hrajú a záujem dospelých ich teší, vyskúšajte, čo ukáže táto hra vám.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >