Alergický na mamičku? 10 najhlúpejších viet, ktoré si ženy pamätajú z pôrodnice

Patricia Poprocká, 27. mája 2019 o 06:00

Prvé dni po narodení bábätka sú veľmi dôležité. Aj nesmierne náročné, dieťa aj matka sa potrebujú zžiť, privyknúť na obrovskú zmenu v ich životoch. Personál na oddeleniach šestonedelia by im pri tom mal pomáhať, často je to však naopak. Hoci možno aj v dobrej viere, zdravotníci niekedy povedia veci, ktoré sú pre matku veľmi zraňujúce a v novej role ju viac zneistia než podporia.

Dieťa patrí matke, zdravotnícky personál u nás to, žiaľ, často neberie do úvahy.

Foto: shutterstock.com

Zozbierali sme 10 najhorších viet, ktoré si matky z pôrodnice pamätajú.

Ty si alergický na mamičku!
Výrok sestričky, keď matke prvorodičke po cisárskom reze priniesla synčeka, ktorý zakaždým plakal. Čo k tomu dodať?

Stlačte mu noštek a ono vám pustí bradavku.
Samozrejme, že to funguje. Ale je to drastické, zvlášť ak to sestrička hneď aj sama urobí, bez vášho súhlasu na vašom prsníku, lebo chce dieťa zobrať na novorodenecké oddelenie. Z neznámych dôvodov nemohlo spať na hrudi matky.

Ste prvorodička, takže to nebudete mať dosť mlieka.
Nesprávne, ničím nepodložené konštatovanie, ktoré mamičku zbytočne zneistí a môže sťažiť dojčenie. Množstvo mlieka nezávisí od počtu pôrodov, ale od dopytu. Podľa toho, ako často bude matka bábätko prikladať, sa nastaví aj tvorba mlieka. Čím viac bábätko vypije, tým viac mlieka sa tvorí.

Dieťa je plačlivé, urobíme skúšku kojenia!
Výrok mladej neonantologičky, ktorá vyšetrovala nasilu zobudené bábätko, pričom ju matka uisťovala, že dojčenie sa rozbehlo dobre a mlieka má dosť. Opäť jasné zneisťovanie matky a nátlak na ňu. Navyše autoritatívny príkaz, bez ohľadu na matku.

Slabo priberá, treba prikrmovať.
Nezmysel, opäť spochybňujúci mamičku a jej sebadôveru. Každé dieťa priberá inak, každé má iný apetít a dávať mu náhradnú výživu, ak môže mať mlieko od svojej matky je úplne nepochopiteľné.

Neberte dieťa na ruky, iba ak ho idete nadojčiť a prebaliť!
Zásada „bezpečného“ bezkontaktného rodičovstva – dieťa má mať svoje miesto v perinke a matka ho môže nanajvýš tak držať za rúčku – neodpovedá na základnú otázku: Ako má vzniknúť medzi matkou a dieťaťom bezpečná vzťahová väzba? Pritom práve fyzický kontakt, najlepšie koža na kožu, uľahčuje dojčenie aj vylepšuje psychickú pohodu bábätka aj matky. Vytvára spomínanú vzťahovú väzbu.

Ako kojíte to vaše dieťa? Stále sa pogrcká a ja ho musím potom prezliekať!
Žeby bolo naozaj na vine dojčenie? Možno by stačilo ponechať kompetencie samotnej matke.

Nevyberajte dieťa z perinky, iba ak ho treba prebaliť.
Perinky sú vážnou bariérou pri správnom prisatí. Aj keď v nemocniciach mamičkám ukazujú práve dojčenie v zavinovačke, perinka vytvára bariéru pri manipulovaní s bábätkom, neumožňuje mu pri dojčení dostatočne zakloniť hlavičku a teda ani správne a ľahko piť mlieko. Zlá poloha komplikuje dojčenie a vedie k skorému odstaveniu bábätka. Okrem iného perinka tiež izoluje dieťa od tak potrebnej matkinej vône a dotyku. Matka a dieťa by mali byť spolu práveže bez perinky, najlepšie aj bez akéhokoľvek oblečenia.

Nehladkajte ho po líci, bude mať vyrážky.
Nezmyselné odporúčanie, najmä ak nadväzuje na tie prechádzajúce – nebrať dieťa na ruky a nerozbaľovať z perinky. Na bezkontaktnom rodičovstve bola vychovaná generácia súčasných štyridsiatnikov a ich psychická pohoda či schopnosť uzatvárať šťastné vzťahy nie je práve ukážková. Podľa odborných štúdií má na tieto záležitosti vplyv práve napĺňanie potrieb bábätka, medzi ktoré patrí predovšetkým dostupnosť blízkej osoby, nosenie v náručí. Áno, deti majú jemnú pleť, a mnohým sa na tváričke robia vyrážky, keby však bol matkám a ich bábätkám umožnený dostatočný kontakt koža na kožu, potreba hladkať dieťa aspoň po líčku by vôbec nebola taká akútna.

Nejedzte paradajky, ak dojčíte, dieťa bude mať alergiu.
Odporúčania sestričiek, pričom zo štyroch dní hospitalizácie mali mamičky trikrát niečo paradajkové – polievku, omáčku a cestoviny. Zvýšený výskyt alergií u bábätiek nikto nezaznamenal.Pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Takmer ako z rozprávky. Pozrite sa, ako môže aj u nás vyzerať dobrý pôrod

  Takmer ako z rozprávky. Pozrite sa, ako môže aj u nás vyzerať dobrý pôrod

  Dobre porodiť sa dá aj na Slovensku. Žiaľ, nie každej žene v každej pôrodnici, ale možné to je. Kým film Zuzany Límovej Medzi nami nemilosrdne odhalil škodlivú rutinu troch bratislavských kliník, video rodičovskej poradkyne Adriany Kráľovej z jej vlastného pôrodu ukazuje, ako by mal dobrý pôrod vyzerať. V porovnaní so scénami z filmu Medzi nami pôsobí chvíľami priam neuveriteľne, je však potešujúce, že aspoň niekomu bolo dopriate prísť na svet v súlade s prirodzenými potrebami.

 • Obrázok Ste po pôrode? Pozor na najčastejšie zdravotné komplikácie

  Ste po pôrode? Pozor na najčastejšie zdravotné komplikácie

  Obdobie šestonedelia je zo zdravotného hľadiska pomerne rizikové. Viete, na čo si treba dávať pozor?

 • Obrázok Kde umožnia bonding, kde poradia s dojčením? Nájdite si pôrodnicu podľa vlastných kritérií, tu je porovnanie!

  Kde umožnia bonding, kde poradia s dojčením? Nájdite si pôrodnicu podľa vlastných kritérií, tu je porovnanie!

  V ktorej pôrodnici prikladajú bábätká po narodení matke na kožu? Kde považujú za normálne spoločné spanie s dieťaťom a kde dokážu dobre poradiť s dojčením? Pozrite si interaktívny prehľad slovenských pôrodníc, v ktorom si môžete zvoliť aj jednotlivé zariadenia na porovnanie.

 • Obrázok Cítila som sa ako kus mäsa... Doktorovi som vynadala, že je sviňa... Čo ženám utkvelo v pamäti z pôrodu

  Cítila som sa ako kus mäsa... Doktorovi som vynadala, že je sviňa... Čo ženám utkvelo v pamäti z pôrodu

  Každá žena si pamätá, ako rodila. Pôrod ovplyvní celý život, či už v dobrom alebo v zlom. Spomienky sú rôzne – iracionálne drobnosti ako tikanie hodín, hlúpe poznámky cudzích, niekedy úsmevné príhody, ale niekedy aj traumy na celý život. Opýtali sme sa ôsmich žien, čo sa im ako prvé vybaví, keď sa povie pôrod.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Dieťa s matkou sa po pôrode potrebujú do seba zamilovať, vraví psychiater Jozef Hašto

  SERIÁL Medzi nami: Dieťa s matkou sa po pôrode potrebujú do seba zamilovať, vraví psychiater Jozef Hašto

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. Ako prvé okamihy po pôrode vplývajú na celý nasledujúci život vysvetľuje psychiater a psychoterapeut Jozef Hašto.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Šitie po pôrode nemá bolieť, upozorňuje ombudsmanka Mária Patakyová

  SERIÁL Medzi nami: Šitie po pôrode nemá bolieť, upozorňuje ombudsmanka Mária Patakyová

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O tom, že každá žena má právo na správne medicínske postupy bez násilia, dnes píše verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Sme zodpovední za to, ako ženy na pôrod spomínajú, vraví pôrodník Viliam Lokša

  SERIÁL Medzi nami: Sme zodpovední za to, ako ženy na pôrod spomínajú, vraví pôrodník Viliam Lokša

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O nevyhnutnej trpezlivosti a empatii dnes píše Viliam Lokša, slovenský pôrodník, ktorý takmer 30 rokov pôsobí v Rakúsku.

Ďalšie články v rubrike >