Doba prináša aj šťastné príbehy, žena v umelom spánku a na pľúcnej ventilácii porodila zdravého synčeka

Gabriela Bachárová, 13. novembra 2020 o 04:30

Češka Anna Bobková sa pripravovala na pôrod svojho tretieho dieťatka, no určite si nepredstavovala, za akých dramatických okolností príde jej synček Josef na svet.

Anna Bobková ťažkú situáciu zvládla a teší sa z tretieho dieťaťa.

Foto: Česká televízia

Mladá žena musela byť kvôli ťažkému priebehu ochorenia Covid-19 uvedená do umelého spánku a pripojená na umelú pľúcnu ventiláciu, takzvaný ventilátor. Ten je pomáhal s dýchaním, keď toho už neboli schopné pľúca zasiahnuté ťažkým zápalom.

Lekári z Nemocnice milosrdných bratov v Brne tak v rukách nemali len Annin život, ale aj prežitie jej potomka. Nechceli riskovať, že by matkina neľahká situácia mohla spôsobiť poškodenie plodu. Termín pôrodu mala Anna stanovený až o dva mesiace neskôr, ale v nemocnici sa rozhodli nečakať. Padlo rozhodnutie: okamžité ukončenie tehotenstva cisárskym rezom.

S tehotnou ženou na umelej pľúcnej ventilácii sa ešte nikdy nestretli, museli sa preto radiť, kde sa dalo. „Kontaktovali sme fakultné nemocnice, zbierali sme dáta, pretože evidencia takých prípadov je ešte malá,“ uviedla pre Českú televíziu lekárka Oddelenia anesteziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny Lenka limešová.

Malý Josef. Možno neuverí, keď mu budú rozprávať, ako dramaticky sa začal jeho život.

Foto: Česká televízia

Chlapček po narodení vážil 1 600 gramov, čo je hmotnosť, ktorá umožňuje prežitie. „Novorodenec bol okamžite po pôrode prevezený na jednotku intenzívnej starostlivosti do fakultnej nemocnice na Obilnom trhu. Tam sa špecializujú na deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou,“ popísal primá Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Milosrdných bratov Ivan Huvar.

„Pacientka napriek svojmu vážnemu stavu porodila zdravého syna. Mamičke i synovi Josefkovi prajeme veľa síl a zdravia, na našich lekárov sme hrdí. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie a Oddelenie anesteziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny si zasluhuje náš obdiv,“ vyzdvihla nemocnica prácu svojich zdravotníkov.

Mamičku prebudili z umelého spánku jedenásť dní po pôrode (chlapček sa narodil už na konci októbra). Bola šťastná, že má zdravé dieťa, ale trápilo ju, že s ním nemôže byť. „Najhoršie bolo zistenie, že nemám bábätko, to bolo veľmi psychicky náročné. Mala som halucinácie a chvíľu mi trvalo, kým som pochopila, ako sa to stalo,“ uviedla pre Českú televíziu.

Musela sa preto uspokojiť s chlapcovými fotografiami. Vo štvrtok sa s ním už mala vidieť rovnako ako s dvomi ďalšími deťmi. Ak všetko pôjde dobre ako doteraz, už čoskoro sa všetci zvítajú doma.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Je koniec odoberaniu bábätiek v pôrodniciach?

  Je koniec odoberaniu bábätiek v pôrodniciach?

  Pohnú sa už veci smerom k normálu, alebo pôjde opäť len o ďalšie z pekných vyhlásení, ktoré nik nerešpektuje? Po týždňoch kritiky a apelov od rodičov, ombudsmanky i mimovládnych organizácií sa minister zdravotníctva Marek Krajčí konečne ozval a vyzval nemocnice, aby matkám pri podozrení alebo potvrdení nákazy koronavírusom neodoberali ich bábätká. Bude to stačiť na zmenu?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: „Dokážu aktívne ženy zmeniť rutinu v pôrodnici?“

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: „Dokážu aktívne ženy zmeniť rutinu v pôrodnici?“

  „Je povinnosťou zdravotníckeho personálu poskytovať zdravotnú starostlivosť tak, aby podporovali zdravie žien a ich detí, dbali na dodržiavanie ich ľudských práv, a to platí aj v čase pandémie. Nie je úlohou žien si svoje práva vybojovať, vyjednať, zabezpečiť. To je naša filozofia v Ženských kruhoch. Zároveň si uvedomujeme, že ženy chcú byť aktívne a tehotné ženy nemôžu iba pasívne čakať, kým sa situácia zlepší. Ony sú tehotné tu a teraz," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše predsedníčka združenia Ženské kruhy Zuzana Krišková.

 • Obrázok Prečo je nutné podať deťom po pôrode vitamín K?

  Prečo je nutné podať deťom po pôrode vitamín K?

  Hneď po narodení dostáva dieťatko vitamín K, prípadne ho berie ešte i prvých pár týždňov svojho života. Viete ale prečo?

 • Obrázok Práva žien pri pôrode sa porušujú opäť! Ombudsmanka žiada ministra Krajčího o nápravu

  Práva žien pri pôrode sa porušujú opäť! Ombudsmanka žiada ministra Krajčího o nápravu

  Separácia matiek od ich bábätiek či zákaz sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Praktiky, ku ktorým sa podobne ako na jar, aj teraz počas druhej vlny pandémie koronavírusu uchyľujú viaceré nemocnice, nenechalo ľahostajnú verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú.

 • Obrázok „Nedonosené deti sú nevyvinuté obludy, zbavme sa ich,“ vyzval škandózne expolitik. Čo nasledovalo, veru nečakal

  „Nedonosené deti sú nevyvinuté obludy, zbavme sa ich,“ vyzval škandózne expolitik. Čo nasledovalo, veru nečakal

  Ťažko uveriť, že v 21. storočí je vôbec niečo také možné. V dobe, keď medicína robí veľké pokroky a dokáže zachrániť i dieťatko vážiace pri narodení len niekoľko stoviek gramov, sa niektorí ľudia neštítia dávať najavo svoje názory ako zo stredoveku.

 • Obrázok „Ústretovosť“ pôrodnice po slovensky: V jednej izbe áno, ale dva metre od bábätka!

  „Ústretovosť“ pôrodnice po slovensky: V jednej izbe áno, ale dva metre od bábätka!

  Postieľka najmenej dva metre od matkinej postele, dôkladne umývať prsníky, limitovať fyzický kontakt s bábätkom, mať rúško a všetko dezinfikovať. To sú podmienky, za ktorých smie matka pozitívne testovaná na koronavírus zostať so svojím bábätkom na jednej izbe v považskobystrickej pôrodnici. Lepšie než úplná separácia, stále však s niekoľkými nezmyselnými obmedzeniami.

 • Obrázok Film Neviditeľná zviditeľňuje to, nad čím mnohí radšej zatvárajú oči

  Film Neviditeľná zviditeľňuje to, nad čím mnohí radšej zatvárajú oči

  Sedem rokov Maia Martiniak zbierala materiál, hľadala ženy, ktoré by našli odvahu prehovoriť, a potom nakrúcala. O zážitkoch pri pôrodoch, ktoré vedú k traumám s celým radom následkov, ktoré k tomu patria. Zľahčovanú a kontroverznú tému traumy z pôrodu zviditeľňuje nový dokument Neviditeľná, ktorý sa bude premietať 7. a 8. novembra on-line na festivale Jeden svet.

Ďalšie články v rubrike >