Ako vybrať vhodný kuchynský drez

PR článok, 29. októbra 2019 o 00:00

Na trhu je mnoho typov kuchynských drezov od nerezových cez granitové až po tie z tectonitu. Aké sú medzi nimi rozdiely a ako vybrať ten správny? Poradíme vám, ako sa v širokej ponuke vyznať a na čo si dať pozor.


Typy kuchynských drezov

Aj napriek tomu, že máte doma umývačku riadu, bez drezu sa stále nezaobídete. Raz si napustíte vodu do karafy, potom umyjete veľký hrniec, ktorý práve potrebujete. Podľa svojich potrieb si môžete do kuchyne zaobstarať napríklad jednodrez alebo dvojdrez, s pravou alebo ľavou odkvapkávacou plochou či bez nej.

Drezy sa však nelíšia len svojím účelom, ale aj aj tvarom. Najpredávanejšie sú síce hranaté tvary, stále väčšiu popularitu však získavajú guľaté drezy. Na aké vlastnosti by ste sa mali pri ich výbere sústrediť?

Veľkosť drezu
Pri kúpe drezu venujte pozornosť na jeho veľkosti. Musí sa zhodovať s rozmermi šírky spodnej skrinky. Inak sa nevyhnete rôznym úpravám a rezaniu, pretože sa do spodnej skrinky musia vojsť všetky vaničky drezu.

Hĺbka drezu
Ideálna hĺbka drezu je 19 až 20 cm. Vždy však myslite na to, aký riad máte a koľko ho do drezu potrebujete denne zmestiť. S veľkými hrncami môžete na plytký drez rovno zabudnúť. Netrápte sa a radšej si všetko dopredu premyslite.

Výška drezu
Pri umývaní riadu by ste sa nemali zbytočne hrbiť ani predkláňať. Preto výšku zasadenia drezu prispôsobte tak, aby ste dlaňami dočiahli na dno drezu.

Materiál kuchynského drezu

Nerezové, granitové alebo tectonitové? Zvolený materiál ovplyvní nielen vzhľad vášho drezu, ale hlavne aj jeho vlastnosti. Ukážeme vám, aký je medzi nimi rozdiel.

Nerezové drezy
Nerezové kuchynské drezy patria medzi najpredávanejšie, preto sa s nimi v domácnosti stretnete najčastejšie. Ak chcete kvalitu, ktorá vydrží a odolá aj nepríjemnej korózii, siahnite po 18/10 chrómniklovej potravinárskej oceli.

Pri nereze je dobré sa zamerať aj na hrúbku drezu. Vďaka silnejším stenám môžete mať hlbší a priestrannejší drez. Zatiaľ čo štandardné drezy bývajú vyrobené z nerezu s hrúbkou 0,6 mm, tie najkvalitnejšie majú hrúbku až 1,2 mm. Lacnejším a zároveň slabším drezom so šírkou 0,3 až 0,4 mm sa radšej vyhnite, inak by sa vám mohlo stať, že čoskoro budete kupovať ďalší. Také drezy sa totiž veľmi ľahko poškodia.

Medzi najväčšie výhody nerezových drezov patria cenová dostupnosť, odolnosť voči korózii, univerzálnosť a schopnosť odolať mechanickým vplyvom. Navyše sa jednoducho čistia, čo ocení nejedna gazdinka. Je však treba dať si pozor na nižšiu odolnosť voči odreninám a ryhám.


Granitové drezy
Chcete originálnejší drez? Granitové drezy patria medzi tie naozaj kvalitné, vydržia totiž aj veľmi náročné podmienky. Vyrábajú sa z 80 % drvenej žuly, 15 % tvorí akrylátové spojivo a 5 % farbivo. Ak si potrpíte na perfektne zladený interiér, určite siahnite po granite. Nájdete ho hneď v niekoľkých farebných vyhotoveniach.

Medzi prednosti granitu patrí veľká odolnosť voči vysokým teplotám. Môžete naň bez obáv postaviť panvicu alebo hrniec rovno zo sporáka. Ani farebné škvrny nenechajú na materiáli žiadne škody. Naopak agresívne chemické látky už dokážu granitový drez poškodiť. Vzhľadom na jeho povrch sa na ňom môžu zachytávať rôzne nečistoty.

Drezy z tectonitu
Hľadáte lacnejší variant? Špeciálny materiál tectonite je vyrobený zo SMC, teda zo zmesi polyesterových živíc a ďalších komponentov vystužených sklenými vláknami. Vyzerá dobre a poradí si s vyššími teplotami aj chemickými prostriedkami. Zároveň je odolný voči poškriabaniu a 100 % recyklovateľný.

Chcete sa pozrieť, ako jednotlivé drezy vyzerajú a v akých podobách ich doma môžete mať? Naozaj širokú ponuku drezov rôznych veľkostí a materiálov nájdete na e-shope Sanitino.sk špecializujúcom sa napríklad na značky Franke, Grohe a Hansgrohe.






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa