Tip na akciu s deťmi: Kežmarok ožije Festivalom študentského remesla

TASR, 7. júna 2023 o 04:00

Mesto Kežmarok ožije už deviatykrát atmosférou stredoveku, vytvoria ju mladí študenti z celého Slovenska. Vo štvrtok a piatok sa tam koná Festival študentského remesla.

Festival študentského umenia v Kežmarku.

Foto: fb festivalu

Jednotlivé časti programu sa uskutočnia na hrade i v drevenom artikulárnom kostole. Na remeselných súťažiach sa zúčastní celkovo 44 družstiev z 22 stredných škôl z celého Slovenska. Tento rok sa podľa organizátorov festival nesie v duchu „stretnutia s kráľom”, je tiež venovaný husitom a ich remeslám.

„Historické podujatie je zamerané na vznik prvých cechov a remeselných dielní v Uhorsku. Dobovo oblečení študenti prezentujú svoje remeslá zo škôl a oblastí, z ktorých pochádzajú. Bohatý kultúrny program je venovaný hlavne deťom a mládeži, preto ani tento rok nebudú chýbať zábavné a tanečné vystúpenia, historické hry, súťaže a kreatívne aktivity. Celý program je zameraný na podporu a prezentáciu mladých talentov,” uviedlo Múzeum v Kežmarku.

Program štartuje štvrtkovým večerným benefičným koncertom speváčky Simy Magušinovej, dobrovoľným príspevkom diváci podporia tri deti s ťažkými zdravotnými problémami. Po ňom nasledujú vystúpenia pre deti, okrem iných sa predstaví basketbalová i ohňová šou či historický šerm. O 21. hodine sa z parkoviska pred evanjelickým kostolom presunie na Kežmarský hrad lampiónový sprievod.

Piatkový program sa začína o 8.30 h historickým sprievodom mestom od Baziliky sv. Kríža až na Kežmarský hrad, slávnostné otvorenie festivalu je naplánované na desiatu hodinu. Na Kežmarskom hrade sa bude počas celého dňa konať prezentácia remesiel i rôzne súťaže žiakov z jednotlivých škôl.

„V Mariánskom kostole sa o 11. hodine koná ekumenická pobožnosť za deti a mládež. Popoludní sa môžu návštevníci tešiť na Show Robošov, Jazerské mažoretky i tanečné vystúpenia. Vyhodnotenie súťaží sa bude konať o 14.30,” dodáva múzeum s tým, že vyvrcholením piatkového programu bude koncert speváčky Celeste Buckingham a jej hostí.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >