Stúpol počet detí, ktoré sa úmyselne otrávia liekmi, často v kombinácii s alkoholom

TASR, 1. marca 2021 o 04:15

V Národnom ústave detských chorôb týždenne evidujú dve až tri deti úmyselne intoxikované liekmi, nezriedka v kombinácii s alkoholom.

Pribúda otrávených detí.

Foto: Shutterstock.com

„V ambulanciách oddelenia urgentného príjmu dlhodobo evidujeme údaj o ošetrení troch až štyroch detí týždenne, ktoré majú prejavy toxického účinku alkoholu. V období pandémie toto číslo pokleslo na dva, ale stúpol počet detí s náhodnými alebo úmyselnými intoxikáciami liekmi," informovala hovorkyňa ústavu Dana Kamenická.

Ako ďalej priblížila, v chirurgických ambulanciách zaznamenali celkový pokles pacientov zhruba o pätinu. Pri úrazoch ide o takmer 30-percentný pokles. V ústave predpokladajú, že tieto čísla súvisia s celkovou situáciou v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a tým, že deti boli doma v izolácii.

Na otázku, o aké najčastejšie úrazy detí išlo, Kamenická povedala, že čo sa týka diagnóz a samotných úrazov, tie sa veľmi nezmenili: „Pri úrazoch napríklad deti nespadli na ihrisku, v škole alebo v prírode, ale spadli v domácom prostredí - obývačke alebo z poschodovej postele. Bábätká v domácnosti padali štatisticky rovnako často."

V letných mesiacoch zaznamenali štandardne viac úrazov. Ústav to zdôvodnil tým, že bábätkám je teplo a viac sa v postieľkach samostatne polohujú. „V chirurgických ambulanciách sme mali tiež menej pacientov, ktorí k nám prichádzajú po primárnom ošetrení na zahraničných dovolenkách. Znížil sa tiež počet neopodstatnených návštev v chirurgických ambulanciách," dodala Kamenická.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >