Prečo je v mrazivom počasí tak dôležité vrstviť oblečenie?

gb, 23. januára 2023 o 04:02

Nízke teploty ohrozujú najmä malé deti, ktoré ešte nemajú dostatočnú schopnosť tepelnej regulácie. Preto by mali byť pri pobyte vonku teplo oblečené a chránené proti mrazivému vzduchu.

Keď sa primerane oblečú, mráz ich neohrozí. Rodičov ani deti.

Foto: Shutterstock.com

Ďalšou rizikovou skupinou sú seniori, pretože starší ľudia sú citlivejší na chlad ako mladší dospelí a ťažšie sa prispôsobujú teplotným zmenám. Pre koho ešte nie je mrazivé počasie vhodné? Najmä pre deti i dospelých, ktorí trpia určitými chorobami.

„Chlad môže mať nepriaznivé účinky na dýchací systém a zhoršiť ochorenia dýchacích ciest, ako je astma a chronická obštrukčná choroba pľúc. Dýchanie studeného vzduchu môže dráždiť dýchacie cesty a vyvolať problémy s dýchaním, kašeľ a u niektorých môže spustiť astmatický záchvat,” varujú na sociálnych sieťach odborníci z bratislavského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Vystavenie sa nízkym teplotám pri otužovaní síce posilňuje imunitný systém, avšak sú prípady, keď skôr škodí a môže obranyschopnosť naopak potlačiť. Najviac sú ohrození ľudia s oslabenou imunitou, tí, ktorí len nedávno prekonali infekčné ochorenie a preťažení ľudia, ktorí žijú v dlhodobom strese.

Zimné počasie ťažšie znášajú najmä ľudia, ktorých trápia cievne ochorenia. Pre nich je dôležité, aby dbali na vyhýbanie sa rýchlej chôdzi na studenom vzduchu. Pretože vdychovaním studeného vzduchu môže dôjsť k zúženiu ciev a tým k vyvolaniu srdcového záchvatu. „Najmä pacienti s angínou pectoris, teda tí, ktorí trpia na nedokrvenie srdca, by mali spomaliť chôdzu a minimalizovať aktivity v mrazivom počasí,” hovorí lekárka Šranková z Poradne zdravia bratislavského úradu verejného zdravotníctva.

Keďže nízke teploty spôsobujú dočasné zúženie krvných ciev, zimné mrazy sú nebezpečné taktiež pre pacientov so zvýšeným krvným tlakom. „Zužovanie ciev v mrazivom prostredí zvyšuje krvný tlak, pretože väčší tlak je potrebný na pretlačenie krvi cez zúžené cievy,” hovorí odborníčka.

Viac tenších vrstiev

Pri extrémne nízkych teplotách je bezpečnejšie ostať doma a ak už človek musí ísť von, je dôležité sa dobre obliecť. Lepšie je si obliecť viac tenších vrstiev oblečenia, pretože tie zachytávajú teplý vzduch, a tak telo udržia teplejšie ako jedna hrubá vrstva.

Dôležité je nezabudnúť na čiapku, šál, rukavice a teplé ponožky, pretože v chladnom počasí telo zvyšuje prietok do životne dôležitých orgánov a prietok krvi do končatín sa znižuje. Môžu sa tak rýchlo ochladiť. Vyhnite sa aj vdychovaniu studeného vzduchu, a to napríklad prekrytím dýchacích ciest šálom či lyžiarskou maskou.

V zimnom období si dajte pozor na konzumáciu alkoholu. „Alkohol všeobecne spôsobuje rozšírenie ciev, čo vo vonkajšom studenom prostredí môže byť veľmi nebezpečné,” argumentuje lekárka Šranková. Pri vypití väčších dávok alkoholu dôjde k otupeniu pocitu chladu a následne k privodeniu spánku a poruche vedomia, pri ktorých hrozí riziko úmrtia na podchladenie.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa