Pes nemôže slúžiť deťom ako hračka

Patricia Poprocká, 10. októbra 2018 o 12:00

Na pohľad dokonalá rodinka – mama, otec, deti a pes. Áno, zvieratko do domácnosti určite patrí, kto sa však preňho rozhodne, musí ho brať ako člena rodiny, nie ako doplnok k správnemu imidžu či predmet, s ktorým sa deti zahrajú, keď rodičia nemajú čas. Nechávať dieťa samé so psom je podľa odborníkov nebezpečné. Pri správnom prístupe je však život so psíkom veľkým prínosom – pre deti aj ich rodičov.

Pri správnom prístupe k psovi je život s ním veľkým prínosom pre deti aj rodičov.

Foto: shutterstock.com

„Zvieratko pomáha rozvíjať emocionálnu zložku osobnosti dieťaťa, vedie ho k pocitu zodpovednosti a empatii voči druhým,” vysvetľuje skúsená kynologička Drahomíra Fridrichová, prečo psíka do rodín odporúča.

Podľa nej neexistuje ani obmedzenie z hľadiska veku dieťaťa, dôležité však je, aby si rodičia uvedomovali svoju zodpovednosť – rovnakú za psíka i za dieťa.
„Pes musí byť od prvého dňa bezpodmienečne vychovávaný,” zdôrazňuje kynologička. Netreba mu špeciálny výcvik, stačí ho vychovávať, teda určiť mu jasné pravidlá.

„Či ich bude dodržiavať, záleží vždy na ľuďoch, celej rodine, nikdy nie na psovi, práve preto, že je to pes. Jeho vrodený model správania je iný ako ten náš. Ale keď sú mu jasné pravidlá, veľmi rád sa prispôsobí,” približuje Drahomíra Fridrichová, ktorá sa venuje aj kanisterapii.

Psík musí mať napríklad vymedzené, čo môže, a čo nie. Ak si rodina nepraje, aby mu vyskakoval na gauč, nesmie mu to dovoliť, ani raz. Lebo pes nepochopí, prečo minule mohol, a teraz ho karhajú. Za dobré správanie treba psíka pochváliť, prípadne aj odmeniť dobrotou. Ak sa vám jeho správanie nepáči, musíte mu to dať tiež najavo spôsobom, aby to pochopil – väčšinou u šteniatka stačí vyšticovanie, keď ho chytíte za kožu vzadu na krku, tak, ako to robí sučka so svojim mláďatami. U staršeho steňaťa a dospéleho psa to už účinné nie je, treba sa preto poradiť s odborníkom, nakoľko je to u každého psíka v každej rodine individuálne.

Psíka si treba vyberať hlavou, nie očami podľa fotky. Dôležité je, aby bol vychovaný.

V minulosti sa objavili prípady, že pes napadol dieťa, čo malo niekedy aj smrteľné následky. Aj Drahomíra Fridrichová zdôrazňuje, že malé dieťa by so psom nemalo nikdy zostať samé. „Pes je zbraň, a často veľmi účinná. Okrem toho, ťažko pochopí, že musí rešpektovať dieťa, pre neho je to mláďa…”

Aké plemená sú najvhodnejšie k deťom? Najprv treba popremýšľať, aké aktivity chce rodina so psíkom robiť a potom zvážiť svoje možnosti. „Psíka si treba vyberať hlavou, nie očami podľa fotky. Dôležité je, aby bol pes vychovaný. A výchova psa je iná pri spoločenskom plemene, iná pri služobnom a iná poľovnom. Pracovné plemená vždy vyžadujú viac času, ktorý mu denne musíme venovať. Opakujem, musíme a denne, “ hovorí Drahomíra Fridrichová.

Ak je teda psík vychovaný a rodina ho neodsúva na druhú koľaj, žiadnych problémov sa obávať nemusí. Dokonca ani v prípade, keď sa narodí bábätko, a pes bol dovtedy zvyknutý, že je stredom záujmu mladého páru. „Pes chápe rodinu ako celok, nepatrí jednému členovi, je jej aktívnou súčasťou. Pokiaľ ľudia nezanedbali jeho výchovu a budú sa mu naďalej denne venovať, neodložia ho ako vec, žiadny problém nehrozí,” mieni kynologička.

Rodičia sa nemusia obávať ani prípadnej nákazy, parazitov. Veterinárna starostlivosť je u nás často na vyššej úrovni ako u ľudí. A ak je psík pravidelne očkovaný a odčervený, je bezpečný. Platí však, že čím väčší pes, tým väčšie starosti. Ak dieťa vyrastá so psom, ešte to aj prospieva jeho imunite.

Základné rady pre bezpečný život so psom
 • Psíka si vyberajte podľa aktivít, aké s ním chcete robiť podla svojich aktuálnych možností, prihliadnite aj na to, že s vami bude cca 12-15 rokov

 • Pravidelne ho odčervujte a očkujte, podľa pokynov veterinára

 • Určite mu jasné pravidlá, trvajte na nich – ak neviete, ako na to, prihláste sa na kurz zaobchádzania so psom, počas ktorého si osvojíte základné znalosti

 • Venujte sa mu, nájdite si naňho primerane dlhý čas každý deň, berte do úvahy jeho temperament a vrodené vlastnosti

 • Vždy dohliadnite, keď sa so psom hrá vaše malé dieťa, nenechávajte ich bez dozoru
 • Pridajte komentár

  táto funkcia je len pre prihlásených

  Prihláste sa  Voľný čas - ďalšie články

  • Obrázok POČASIE Videopredpoveď: Tropické zovretie pred víkendom

   POČASIE Videopredpoveď: Tropické zovretie pred víkendom

   Vlhko, teplo, dusno. A z toho prehánky, búrky a silný vietor. Pri búrkach môže vietor zosilnieť a fúkať aj rýchlosťou 60 až 70 km/h! Niektoré miesta Slovenska čakajú do víkendu dokonca tropické dni s teplotami nad 30 stupňov. Ako bude u vás? Podrobnosti sa dozviete z krátkej videopredpovede na štvrtok. Kde bude najviac horúco? Kde hrozia najsilnejšie búrky z tepla, prívalové dažde a krúpy? A ako bude cez víkend - príde konečne to vytúžené ochladenie? Kliknite si na videopredpoveď. 

  • Obrázok Vo svete sú milióny obéznych detí. Schudnúť by mala až polovica Európy

   Vo svete sú milióny obéznych detí. Schudnúť by mala až polovica Európy

   Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil údaje Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá označila obezitu za najväčší zdravotný problém na celom svete a varuje pred globálnou epidémiou. Odhaduje sa, že až 155 miliónov detí a adolescentov na svete má nadváhu alebo je obéznych a že v roku 2030 bude na Slovensku obézna až tretina obyvateľstva.

  • Obrázok Ako žili mnísi v kláštore na Zobore? Turisti to uvidia cez rozšírenú realitu v tablete

   Ako žili mnísi v kláštore na Zobore? Turisti to uvidia cez rozšírenú realitu v tablete

   Návštevníci ruín Zoborského kláštora v Nitre sa môžu ponoriť do minulosti a vidieť, ako kedysi žili mnísi na Zobore. Umožňuje im to nová aplikácia. Turisti sa môžu poprechádzať ruinami jedného z domov mníchov z obdobia baroka a v tablete vidieť, ako jednotlivé miestnosti vyzerali.

  • Obrázok Mágiu svätojánskej noci zažijete v Múzeu slovenskej dediny v Martine

   Mágiu svätojánskej noci zažijete v Múzeu slovenskej dediny v Martine

   Podmanivú moc svätojánskej noci môžu v sobotu 22. júna zažiť návštevníci Múzea slovenskej dediny v Martine počas podujatia Na svätého Jána.

  • Obrázok V Trebišove sa uskutočni Festival kníh pod holým nebom

   V Trebišove sa uskutočni Festival kníh pod holým nebom

   V Zemplínskej knižnici v Trebišove sa v utorok 18. júna už po deviatykrát uskutoční Festival kníh pod holým nebom. Na verejnom priestranstve pred knižnicou v čase od 9:00 do 14:00 na návštevníkov čaká pestrá ponuka exteriérových festivalových aktivít, kde hlavnú úlohu bude mať kniha. Návštevníci sa môžu tešiť na Lesný juniáles – tvorivú dielňu, čítanie pod holým nebom, maľovanie na tvár, burzu detských kníh, pokus o vytvorenie najdlhšej záložky a rôzne súťaže.

  • Obrázok Pohyb len na telesnej výchove deťom nestačí, zhodujú sa Slováci

   Pohyb len na telesnej výchove deťom nestačí, zhodujú sa Slováci

   Až 97 percent Slovákov sa zhoduje na tom, že deťom nestačí pohyb len na telesnej výchove, ktorú absolvujú dvakrát týždenne. Vyplýva to z prieskumu projektu zdravej výživy s názvom Viem, čo zjem.

  • Obrázok Videopredpoveď: Nebezpečný UV index, na slnku iba 17 minút!

   Videopredpoveď: Nebezpečný UV index, na slnku iba 17 minút!

   Maximálne 40 minút na slnku a niekde iba 17! Také je odporúčanie na dnes a zajtra na Slovensku. S horúčavami totiž vyletela na rizikové hodnoty aj hladina nebezpečného ultrafialového žiarenia. Pozrite si naše video a dozviete sa, kde je UV index najvyšší. Z predpovede zistíte aj to, ktoré časti krajiny vo štvrtok a v piatok konečne schladí vytúžený dážď. Hrozia nám aj búrky a krupobitie? A aká bude sobota a nedeľa? Pozrite si našu krátku videopredpoveď.

  Ďalšie články v rubrike >