Keď sa narodí dieťa XY... Ako na Slovensku prebieha utajený pôrod

gb, 14. marca 2021 o 05:00

Keď žena rodí v utajení, neznamená to, že nikto nepozná jej totožnosť.

Dieťa z utajeného pôrodu svojich biologických rodičov nikdy nepozná.

Foto: Shutterstock.com

Pandémia koronavírusu nás sprevádza už vyše roka. V pozadí covidu však ide život ďalej a ľudia prežívajú svoje menšie či väčšie radosti a starosti. Narodenie dieťaťa je pre väčšinu ľudí tým najkrajším životným zážitkom, ale sú mamičky, pre ktoré to vzhľadom na ich situáciu znamená traumu a obavy, ako život s bábätkom zvládnu. Aj vo zvolenskej nemocnici už majú skúsenosť s takzvanými utajenými pôrodmi. S deťmi, ktoré v prvé dni svojho života spoznajú len láskavú náruč sestier na gynekologicko-pôrodníckom oddelení, keďže biologická matka sa ich z rôznych dôvodov vzdá.

Kým adopcia dieťaťa krátko po narodení je na Slovensku bežnou praxou už dlhé roky, niečím celkom iným je utajený pôrod. Prvý sa vo Zvolene uskutočnil v roku 2013 a za tento čas sa „v utajení“ narodilo 16 detí. Dôvody, prečo sa tak matky rozhodli, sú rôzne. Zväčša však išlo o slabé sociálne pomery a neschopnosť matky poskytnúť dieťaťu základné podmienky na život. Utajený pôrod však neznamená, že je všetko anonymné.

Identita matky je známa, ale zostáva utajená. Dieťatko je po narodení označené len číslom a pri mene a priezvisku má iba označenie XY. Osobné údaje matky sú vedené oddelene od zdravotnej dokumentácie, neskôr sa však dokumenty spoja do jedného, zapečatia a odovzdajú na Ministerstvo zdravotníctva SR. Otvorenie takto zapečatenej dokumentácie je však možné len na základe rozhodnutia súdu.

Odovzdanie zapečatenej dokumentácie na ministerstvo prebehne až po šiestich týždňoch od narodenia dieťaťa. Dovtedy má matka právo svoje rozhodnutie zmeniť. Rovnako sa tak rozhodla aj mamička, ktorá nedávno vo zvolenskej nemocnici podstúpila utajený pôrod. Bábätko bolo v opatere tamojších sestier, ktoré sa o neho s láskou starali. V stanovenej dobe si to však mamička rozmyslela a o dieťatko prejavila záujem. Takéto rozhodnutie je ale skôr výnimkou ako pravidlom.

Väčšina žien, ktoré sa rozhodnú dieťa porodiť, ale nechcú si ho nechať, je podľa slov zvolenských zdravotníkov pokojná a o svojom rozhodnutí nepochybuje. „Ženy, ktoré prišli so žiadosťou o utajenie svojej osoby pri pôrode, v danú chvíľu pôsobili vyrovnane,“ zalovila v pamäti Miroslava Budová, pôrodná asistentka zo zvolenskej pôrodnice, ktorá bola už pri desiatkach pôrodov.

V dávnej minulosti však na oddelení neonatológie zažili aj ojedinelý prípad, keď svoje rozhodnutie žena ľutovala. „Mali sme tu mamičku, vysokoškolsky vzdelanú, ktorá mala mimomanželský vzťah a dieťatko po pôrode dávala na adopciu. Môžem povedať, že to niesla veľmi ťažko,“ spomína si na jeden z osudov Jaroslava Dávidová, manažérka dennej zmeny z oddelenia neonatológie.

Pri utajenom pôrode sa dieťa nikdy nedozvie meno svojich biologických rodičov, pri klasickej adopcii sú biologickí rodičia známi.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >