Verili by ste tomu? Pohlavie dieťatka vraj odhalí test so sódou alebo prsteň rozkývaný nad bruškom

Gabriela Bachárová, 9. novembra 2018 o 15:08

Či čakáte dievčatko alebo chlapčeka, to je na ultrazvuku vidieť najskôr od dvanásteho týždňa. Väčšina rodičov sa to dozvie až po 20. týždni a niektorí dokonca až pri pôrode, pretože malý uličník či uličnica sa v brušku schováva a svoje tajomstvo si necháva pre seba až do poslednej chvíle.

Kto je vnútri?

Foto: Shutterstock.com

A tak sa zvedaví rodičia snažia zistiť rôznymi, často aj veľmi kurióznymi metódami, či sa môžu tešiť na chlapčeka alebo dievčatko. Súčasným hitom je bezosporu určovanie pohlavia s pomocou obyčajnej sódy bikarbóny, a to asi od trinásteho týždňa tehotenstva. Sódu musíte nasypať do ranného moča a sledovať, čo sa stane. Šumí? Výborne, bude to syn, pretože moč je vraj pri chlapcoch kyslý. Nič sa nedeje? Kupujte ružovú výbavičku, pri dievčatkách je moč zásaditý.

Pre istotu si urobte skúšku správnosti. Lyžičku tekutého čistiaceho prostriedku na odpady nalejte do moča. Dievčatko čakáte, ak sa „roztok“ zfarbí do zelena, chlapca bude signalizovať modrá farba. Jednoduché, nie?

Niektoré „metódy“ sú síce skôr na zasmiatie sa, iné ale môžu mať isté opodstatnenie preverené časom. Nikto vám však nezaručí stopercentnú istotu, maximálne päťdesiatpercentnú. Pôrodné babice kedysi určovali pohlavie dieťatka na základe dlhoročných skúseností predávaných z generácie na generáciu. Ak mala tehotná žena bruško guľatejšie, rozložené viac do bokov a vyššie položené, častejšie čakala dievča. Ak bolo umiestnené nižšie a malo špicatý tvar, na svet prišiel väčšinou chlapec.

Horšia pleť, vypadávanie vlasov, silné nevoľnosti? Tak to bude určite (alebo aj nie) dievčatko. Tie predsa vedia svoje mamy poriadne potrápiť aj neskôr v živote! Problémy s pokožkou a nevoľnosti sa vysvetľujú tým, že každé pohlavie nastaví hormonálny systém svojej mamy inak. Veriť tomu môžete, alebo aj nemusíte. Podobne ako tomu, že ženy čakajúce dievča uprednostňujú sladkú chuť. Tie, čo nosia pod srdcom chlapca, majú zasa obľubovať kyslé pokrmy.

Ak sa doma večer nudíte, určite vyskúšajte toto. Obrúčku či zásnubný prsteň navlečte na dlhšiu šnúrku. Ľahnite si a poproste partnera, aby toto zvláštne kyvadlo rozkýval nad bruškom. Točí sa prsteň do kruhu? Chlapec. Hýbe sa zo strany na stranu. Dievča.

Určovanie pohlavia podľa čínskeho lunárneho kalendára v našom prehľade chýbať samozrejme nemôže. Niektoré ženy mu veria natoľko, že podľa neho plánujú počatie dieťaťa. V prvom rade musíte zistiť, koľko čínskych nových rokov ste už prežili, čo nie je tak jednoduché. K svojmu lunárnemu veku pridáte mesiac, v ktorom ste dieťa počali, a vypadne vám pohlavie. Úspešnosť má byť vraj stopercentná, my si dovolíme polemizovať, že nie všetko, čo pochádza zo starej Číny, musí aj stopercentne fungovať.

Ak má váš partner mladšiu krv ako vy, narodí sa vám chlapec. Ak máte mladšiu krv vy, môžete očakávať dievčatko. Nerozumiete? Vysvetlíme. Podľa jednej teórie sa krv v ľudskom tele mení každých sedem rokov. Ak teda máte napríklad 31 rokov a váš partner 36, narodí sa vám chlapček, pretože muž má iba rok starú krv, zatiaľ čo vy už tri roky. To znie logicky, však?
ANKETA:

Ktorá z metód v článku sa vám zdá najdôveryhodnejšia?

41,3%18,1%7,2%3,6%29,7%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

Ďalšie články v rubrike >