
Ida Kamińska a Jozef Kroner v oscarovom filme Obchod na korze.
Foto: ProfimediaOddýchnite si na chvíľu od predvianočného zhonu a otestujte sa, ako dobre ovládate autorov významných slovenských kultúrnych diel. Viete, kto je autorom básnickej zbierky Nox et solitudo, kto režíroval kultový film Vlčie diery alebo kto namaľoval najdrahší slovenský obraz Po žatve?
Ida Kamińska a Jozef Kroner v oscarovom filme Obchod na korze.
Foto: ProfimediaNiektoré sú naozaj kultové. Hoci obyčajné slová, to, ako sú poskladané, z nich robí výnimočné vety, ktoré poznajú milovníci literatúry široko ďaleko, niekedy i na celom svete. Nazrite teda dnes s nami na prvé stránky vzácnych kníh a básní. Pamätáte, ako začína nesmrteľná Marína či Shakespearov Othello?
Teploty príjemné, ale počasie na mnohých miestach nič moc. Najmä tam, kde sa rozprší.
Sú to len deti, veľa veci chápu svojsky, a predsa je ich mozog niekoľkokrát aktívnejší v porovnaní s dospelými. Okolo druhého roku života spotrebuje toľko energie ako mozog dospelého človeka. V troch rokoch je dokonca dvakrát aktívnejší a táto vysoká miera aktivity pokračuje do deviateho až desiateho roku. Čo to znamená? Precvičujte s deťmi ich hlávky, nebojte sa náročných úloh, hlavne, nech sú zábavné.
Prvý telefón, predstavenie teórie relativity či periodickej sústavy chemických prvkov. Mesiac marec je bohatý na prelomové objavy a udalosti, práve o nich je náš dnešný kvíz. Nech sa páči, otestujte si svoj všeobecný prehľad.
Sú miesta, ktoré majú bohatú históriu, no vie o nich len málo ľudí. Takým je aj hrádok Brestov, jeden z najstarších v okolí Košíc. Pod nánosmi stáročí bol ukrytý tak dobre, že jeho pozostatky boli objavené až v roku 1975. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou, ku ktorej vás v rámci dnešného tipu na výlet pozývame.
Digitálna hra sa odohráva vo svete úspešného TV seriálu a rozprávkových kníh o dvoch nerozlučných kamarátkach Mimi a Líze.
Študentka medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zozbierala rozprávky z rôznych častí sveta a vydala ich knižne. Desať rozprávok Ľubomíre Marczellovej porozprávali jej spolužiaci zo zahraničia. Autorka knihu aj sama ilustrovala. V knižke možno nájsť rozprávky z Grécka, Sýrie, Vietnamu, Venezuely, ale tiež z Nigérie, Číny či Švédska. Čitatelia si tiež budú môcť prečítať ruskú, ukrajinskú a namíbijskú rozprávku.