Do krajín Európskej únie môže na pas cestovať aj dieťa mladšie ako 15 rokov

TASR, 4. augusta 2022 o 03:13

Rodičia môžu požiadať o vydanie občianskeho preukazu s podobou tváre aj pre dieťa mladšie ako 15 rokov. Má však obmedzenú platnosť a cestovať s ním je možné len v rámci Európskej únie a v štátoch, ktoré ho ako cestovný doklad uznávajú.

Na cesty do EÚ stačí dieťaťu pod 15 rokov občiansky preukaz.

Foto: shutterstock.com

"Na cestu mimo Európskej únie je potrebný cestovný doklad - cestovný pas," spresnila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Od júna 2012 sa nevykonávajú zápisy detí mladších ako päť rokov do cestovného pasu rodiča. Členské štáty EÚ majú teda povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady.

"Vlastný cestovný pas musí mať každé dieťa bez ohľadu na vek. Nezáleží na tom, či má päť dní, päť mesiacov alebo päť rokov," vyhlásila Bárdyová. Priblížila, že pasy pre deti všetkých vekových kategórií majú slúžiť aj ako ochrana detí pred únosom a obchodovaním s nimi.

Cestovný pas deťom mladším ako šesť rokov sa vydáva s platnosťou na dva roky. "Za dieťa mladšie ako 15 rokov podáva žiadosť o vydanie cestovného pasu jeho zákonný zástupca," povedala hovorkyňa. Ak tak robí prvýkrát, na oddelení dokladov musí predložiť slovenský rodný list, ak ide o ďalšie vydanie pasu, mal by mať pri sebe aj skôr vydaný cestovný doklad. Potrebné je zaplatiť aj príslušný správny poplatok a mať pri sebe občiansky preukaz.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa